23. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zatepľovací a odvlhčovací omietkový systém ISOTEX

5 min čítania

Rád by som vám predstavil nový zatepľovací a odvlhčovací omietkový systém ISOTEX, ktorý je predmetom prihlášky úžitkového vzoru – týka sa použitia prelomovej kombinácie omietkového súvrstvia a špeciálnej povrchovej úpravy. Výsledkom je zlepšenie tepelnotechnických parametrov budov. Dôjde k zníženiu energetickej náročnosti, teda tzv. zateplenia existujúcich i novo vystavaných budov.

Ako zatepľujeme v súčasnosti?

V súčasnosti sa nepoužívajú zatepľovacie omietkové systémy, ale izoluje sa proti prenikaniu tepla i chladu prakticky po celú dobu, po ktorú je táto problematika riešená jediným spôsobom – a to brzdením tepelného toku izolačnými materiálmi. Tie v sebe vždy obsahujú vzduch, plyn. Práve množstvo uzavretého vzduchu a štruktúra materiálu charakterizujú izolačné vlastnosti.

Na budovy sa tieto izolácie aplikujú krkolomne – a to zavesením na vlastných konštrukciách alebo nalepením. Všeobecne sa nazývajú kontaktným zateplením a sú priamo na zatepľovanom murive s uzavretou alebo s vetranou vzduchovou medzerou.

Nevýhody kontaktného zateplenia

Zásadnou nevýhodou kontaktného zateplenia sú mechanické vlastnosti týchto izolácií – povrchová mäkkosť. Po omietnutí potom nedochádza k vytvoreniu naozaj tvrdého povrchu a tento je možné bez problémov mechanicky poškodiť, rozbijú ho aj krúpy. Nasávanie vetra môže izoláciu bez problému odtrhnúť od muriva.

Ďalšou zásadnou nevýhodou je to, že takáto izolácia vlhne zvonku aj zvnútra. Vonkajšia vlhkosť sa dostáva pod a do kontaktného zateplenia a pri poklese teploty skondenzuje, pri dažďoch zatečie do omietok a izolácie (vidíme fľakaté fasády po daždi, prekreslené kotvenie dosiek). V interiéri vzniká vlhko a to na základe rozdielu tlaku a teplôt prechádza múrmi von. V zime potom v konštrukcii dôjde ku kondenzácii vody  a tá následne znižuje celkovú schopnosť zateplenej konštrukcie izolovať. Tento proces je trvalý a je neriešiteľný (domy sú plesnivé). Proces je v podstate samozničujúci, lebo čím viac vlhne – tým viac chladne a tým viac vlhne a …

chyby-zateplenia-02
Krásny detail kontaktného zateplenia. Sprievodné obrázky vád zateplenia nie sú excesy, ale systémový problém, ktorý je k videniu kdekoľvek na kontaktne zateplených budovách – starých i novostavbách.

Väčšina kontaktných zateplení je horľavá, či pri požiari taviteľná, skvapkáva, produkuje nebezpečné látky. Pri prevlhnutí sa vyplavuje z polystyrénu Styrén. Nutné je stavebné povolenie a požiarna správa, pretože dôjde k zväčšeniu rozmerov budov mnohokrát o desiatky centimetrov, teda o hrúbku izolácie.

Ohrozujeme vlastné zdravie

Izolácie po prevlhnutí (ktoré vždy nastane) často degradujú tvorbou plesní a výskytom machov a rias. Životné podmienky vo vnútri aj mimo sú tragické. Čudujeme sa alergiám a astme. Zateplenými múrmi neprenikajú okrem vlhkosti ani plyny, CO2 či radón, takže obyvateľ takto zateplených budov je nadmieru malátny a ohrozený na zdraví.

Moderné zateplenie s novými technológiami: ISOTEX

Odrazové izolácie a nátery naopak izolujú ako termoska – odrazom tepla medzi vrstvami.

Uvedené nedostatky kontaktného zateplenia rieši použitie súvrstvia zo špeciálnych omietok ISOTEX s tepelnoizolačnými parametrami v kombinácii so špeciálnym materiálom s keramickým plnivom so schopnosťou odrážať teplo – ClimateCoating , ktorý ako jediný má dve základné funkcie: a to odrážať až 85% tepelného žiarenia (sálanie) v oboch smeroch kolmo k aplikovanej ploche a aktívny odvod vlhkosti z podkladu (na m2 plochy fasády pripadá 150 m2 povrchu keramických dutých granúl obsiahnutých v nátere ClimateCoating).

Zatepľovací systém ISOTEX

Aplikáciou súvrstvia (zatepľovacieho systému ISOTEX) na obvodový plášť dôjde k násobnému zlepšeniu parametrov plášťa budovy, ktoré preukazujú v rámci PENB. Aplikáciou dôjde k aktívnej ochrane budovy odrazom tepelného žiarenia (fázový posun, teda oneskorenie prehriatia múrov sa zväčší o 6 – 8 hodín) a zároveň k vysychaniu podkladových vrstiev (múrov a pod.). A tiež ku klasickej izolácii zatepľovacou a sanačnou omietkou ISOTEX. Súvrstvia sa chovajú aktívne, dôjde k zlepšeniu izolačných vlastností podľa materiálu násobne (obr. 1, 2). Typicky dochádza k preradeniu z triedy F neúsporná (veľmi nehospodárna) do tried úsporných.

tepelny-odpor-03

Obr. 1: Tepelný odpor a jeho priebeh na typickej stene bez ISOTEX, R = 0,61 m2K/W
Obr. 2: Tepelný odpor R a jeho priebeh na typickej stene s aplikáciou ISOTEX, R = 3,07 m2K/W

Zatepľovací omietkový systém ISOTEX sa nanáša na starý pevný podklad alebo na nový známymi postupmi. Omietka v sile desať a viac milimetrov sa nanesie na penetračný náter s výbornou priepustnosťou pre vodné pary. ClimateCoating sa dodáva vo forme emulzie = náter.

Aplikácia tepelného jadra systému ETG-TS - zateplovacej omietky ETG
Aplikácia tepelného jadra systému ISOTEX – zatepľovacej omietky ISOTEX

Postup zateplenia omietkovým systémom ISOTEX

Na podklad (múr stavebnej konštrukcie) sa nanesie penetračný náter (ClimateCoating FixPlus), omietne sa tepelno izolačnou omietkou ISOTEX v hrúbke 10-60 mm i viac, ďalej sa aplikuje opäť penetračný náter ClimateCoating FixPlus a na záver sa nanesie špeciálny termokeramický náter ClimateCoating.

Autor článku: Akad. arch. Et Ing. arch. Petr David, aut. Arch.

Ak sa chcete o zatepľovacom systéme ISOTEX dozvedieť viac, tu sú linky na ďalšie články:

3 thoughts on “Zatepľovací a odvlhčovací omietkový systém ISOTEX

  1. Dobrý deň,
    Prosím Vás ku tým obrázkom o priebehu teplôt stenami konštrukcie by sa hodil popis,pretože mi nie je celkom jasné,čo znamenajú všetky tie čísla.
    ďakujem

    1. Dobry den,
      na obrazkoch 1 a 2 (tepelny odpor a jeho priebeh) su znazoznene vrstvy.

      obr.1 – murivo (7), vonkajsia fasadna omietka (6)
      obr.2 – murivo (7), tepelnoizolacna omietka (6), penetračný náter (5), štukova omietka (4), penetračny nater (3), 2x ochranný termokeramický náter ThermoShield (2, 1)

      prajem pekny den.

      1. Dobrý večer, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Dalo by sa s Vami aj skontaktovať napr. cez email ? Som v prvom ročníku inžinierskeho stupňa v odbore Ekotechnika na Technickej Univerzite vo Zvolene a píšem ročníkový projekt o ThermoShielde.Chcel by som potom pokračovať aj na diplomovú prácu a tak ma napadlo,či nemáte, alebo mi neviete odporučiť ešte nejaké materiály.Vopred ďakujem
        S pozdravom
        Jakub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *