23. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zateplenie polystyrénom: izolujeme horľavým materiálom

8 min čítania
Požiar v panelovom dome v Berlíne alebo Francúzsku sa vďaka "nehorľavému polystyrénu" rýchlo rozšíril na ďalšie poschodia.

Zateplenie polystyrénom patrí na Slovensku medzi veľmi rozšírené, no málokto si uvedomuje, aké riziká polystyrén a samotné zateplenie prináša. Vďaka úsiliu výrobcov a predajcov polystyrénu, snahám odborníkov a novinárov – slovo „polystyrén“ je pre nás ekvivalentom slovného spojenia: „tepelná izolácia budov.“ Počujeme len chválu na masové použitie polystyrénu a nevenujeme pozornosť krátkej zmienke na štítku produktu: „Trieda nebezpečenstva požiaru E“ (maximálna! – pozn. autora).

Taká drobnosť, ako „pri spaľovaní je toxický“ – nie je diskutovaná vo verejnej tlači. Ľudia nechcú počúvať informácie o zhoršujúcom sa ovzduší v panelových domoch, o hromadnom výskyte plesní v bytoch, o prudkom vzostupe alergických, astmatických a úplne nových pľúcnych ochorení, nechcú sa zamyslieť o príčinách. Počúvajú, ale sú hluchí.

Pripomeniem tragédiu v decembri 2009 v ruskom meste Perm v nočnom klube „Chromý kôň“. Tam, pri oslave výročia klubu, bola použitá pyrotechnika v miestnosti, čo vyvolalo vzplanutie polystyrénovej izolácie stropu a plastovej dekorácie múrov a dym. V klube vznikla panika a tlačenica. Priamo počas požiaru a ihneď potom v dôsledku popálenia, otravy vysoko toxickým dymom a ušlapaním zahynulo 111 ľudí. V nasledujúcich dňoch v nemocnici zomrelo 45 ďalších. Podľa úsudku vyšetrovacej komisie obete požiaru zomreli na otravu oxidom uhoľnatým, spalinami z polystyrénu a plastov.

Otvorím internetový článok „Polystyrén“ vo Wikipédii. Tam vôbec nerozoberajú požiaru nebezpečné vlastnosti materiálu. Na rozdiel od českej verzie, v ruskom článku o polystyréne z Wikipédie veľmi podrobne rozoberajú spomínané vlastnosti. Aby sme vyplnili čitateľom vzniknutú medzeru v informáciách, ponúkame preklad z ruštiny jednotlivých fragmentov z článku „Penopolistirol“.

Aký je polystyrén?

Polystyrén je horľavým materiálom. Teplota vznietenia: 310°C – 335°C. Začne horieť od plameňa zápalky (teplota plameňa zápalky: 650°C – 835°C). Horí v roztavenom stave a vyžaruje veľké množstvo tepla. Špecifické spalné teplo polystyrénu je 39,4 až 41,6 MJ/kg, čo je 4,3-krát vyššia ako u borovicového dreva prirodzenej vlhkosti a zhruba zodpovedá spalné teplo benzínu. Lineárna rýchlosť šírenia ohňa povrchom polystyrénu je 1 cm/sec, a to je 1,5 – 2 krát rýchlejšie šírenie požiaru suchým drevom, čo vysvetľuje extrémne vysokú rýchlosť šírenia požiaru v budovách, tepelne izolovaných penovým polystyrénom. Špecifická hmotná rýchlosť šírenia požiaru penového polystyrénu je 2.19 kg / min.m2, čo zhruba zodpovedá číslam vypaľovania ropy.

Horiaci polystyrén je sprevádzaný veľkým vylúčením (267 m3/m3) hustého čierneho dymu. Produkty horenia sú toxické. Horiaci polystyrén je skoro podobný horiacemu napalmu (rýchlosť horenia je cca 10,5 m/min).

Bytový dom Frenštát pod Radhoštěm - "nehorľavý polystyrén" na zateplenom dome pekne vyhorel
Bytový dom Frenštát pod Radhoštěm – „nehorľavý polystyrén“ na zateplenom dome pekne vyhorel

Zateplenie penovým polystyrénom je veľkým problémom z hľadiska požiarnej bezpečnosti

Vedúci ruského ministerstva krízových situácií Sergej Šojgu vo svojom prejave v Štátnej dume 21.4.2010 vyhlásil neprípustnosť použitia penového polystyrénu pre zateplenie bytových domov a zdôraznil, že podľa mnohých odborníkov je zateplenie polystyrénom veľkým problémom z hľadiska požiarnej bezpečnosti.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Štátna požiarna ochrana Poľska má za 4 roky zdokumentovaných 117 prípadov ohňa na vonkajších fasádach budov zateplených polystyrénom. V 67 percentách prípadov oheň spôsobil ťažkosti pri záchrane osôb a materiál fasád uľahčil prestup ohňa z jedného poschodia do druhého. V 13 percentách požiarov sa oheň šíril zo stien až na strechu.

Požiar v Berlíne

21.4.2005 v Berlíne v dôsledku vznietenia televízora sa oheň šíril vonkajším povrchom fasády zateplenej polystyrénom. Počas niekoľkých minút sa oheň rozšíril na celú budovu. V Nemecku po tomto prípade bolo nariadené obmedzenie používania polystyrénu pre tepelnú izoláciu obytných budov nad 22 metrov. Vyšetrovanie príčiny požiaru dospelo k záveru, že za rýchle (počas asi 20 minút) šírenia požiaru v Berlíne od tretieho do šiesteho poschodia môže niekoľko faktorov: neskoré oznámenie požiaru, nedostatok automatickej požiarnej signalizácie a hasiacich prístrojov v dome, drevené debnenie stien, stropu a vonkajšia izolácia, využitie polystyrénu vo vonkajšej izolácii budovy, nedostatok v tepelnej izolácii rozrážok a medziposchodových zón z nehorľavého materiálu.

Profesor Boris Batalin, DSc., pán predseda komisie šetrenia energie Ruskej asociácie stavebných inžinierov Lev Evseev, DSc., Vladimír Savin, DSc. tvrdí:

  • Bohužiaľ výrobcovia polystyrénu, ich obchodní partneri, ako aj podporujúci ich vládni predstavitelia neprestávajú tvrdiť, že polystyrén je úplne dokonalý izolačný materiál. Mali by sme pochopiť týchto ľudí: uznať, že ich výrobky sú škodlivé pre zdravie spotrebiteľa by bolo jednoduché, pokiaľ by tieto výrobky neboli podporované „kuframi“ s peniazmi, akciami, dividendami. To je dôvodom častých a úplne nepodložených rozhlasových tvrdení o ekologickej nezávadnosti, o neuveriteľne dlhej životnosti polystyrénu. Nezáleží na tom, že tieto rozprávky nie sú potvrdené žiadnym vedeckým výskumom alebo výsledkami testov.
  • Polystyrén má tri negatívne vlastnosti vyplývajúce z jeho podstaty, s ktorými musíme byť opatrní, musíme chápať tieto procesy. Po prvé je to nebezpečenstvo požiaru, za druhé krátka životnosť, a za tretie je to nebezpečenstvo k životnému prostrediu. Tieto vlastnosti vyžadujú ďalší výskum.
  • Považujeme za nemorálne, keď zákazník nakupuje polystyrén, používa ho k zatepleniu budov a pritom nedostáva kompletné informácie o jeho negatívnych vlastnostiach.

Zateplenie budov polystyrénom

Zateplenie budov polystyrénom a používanie polystyrénu v stavebníctve je vážne znepokojená aj vedecká verejnosť. 21. apríla 2010 sa v Penzenskej Štátnej Univerzite architektúry a staviteľstva konala Xl. Medzinárodná vedecká-praktická konferencia „Problematika energetickej účinnosti a životného prostredia v priemyselných a bytových komplexoch“. Vedci z 12-tich vysokých štátnych škôl architektúry a staviteľstva na základe výsledku konferencie prijali spoločné odporúčanie, ktoré znie:

  • Bod 4. Uznať použitie tepelnoizolačných materiálov na báze polystyrénu nebezpečným pre životné prostredie. Neodporúčame projektantom a stavebným spoločnostiam používať polystyrén na zateplenie alebo ako inú izoláciu budov a stavieb s trvalou prítomnosťou ľudí.

Video: Požiar v panelovom dome vo Francúzsku sa vďaka „nehorľavému polystyrénu“ rýchlo rozšíril na ďalšie poschodia. (Exteriér budovy je zateplený polystyrénom. Penový polystyrén sa zvyčajne používa na zateplenie panelových a rodinných domov.)

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Stav po požiari budov zateplených polystyrénom

Polystyrén má nízku tepelnú odolnosť a pri teplotách už nad 80°C začína nenávratne strácať tvar (tepelná odolnosť podľa Martensa 80°C). Pridaním antipyrenu do polystyrénu sa znižuje pravdepodobnosť náhodného požiaru, ale nemá to žiadny vplyv na tepelnú odolnosť. Preto hlavné nebezpečenstvo pre konštrukciu múrov zateplených polystyrénom spočíva v tom, že 2-hodinové pôsobenie tepla v rozmedzí 100-110°C má za následok takmer úplnú deštrukciu polystyrénu s 3 až 5 násobným úbytkom jeho objemu.

Dokonca aj malý lokálny požiar v jednotlivom byte (vznietenie televízora) v priebehu niekoľkých minút je schopný rozohriať vzduch v miestnosti na 800 až 900°C. V dôsledku toho vzniknutá tepelná vlna môže zničiť izoláciu z polystyrénu skoro v celej budove. Pritom úplne nedotknuté ohňom múry susedných bytov absorbujú časť splodín polystyrénu a zostávajú trvale znečistené a nevhodné pre ďalšie použitie (prevýšenie MPK styrénu – 250-krát, etylbenzénu 17-krát).

Vysokú toxicitu splodín penového polystyrénu jasne preukázal oheň v klube „Chromý kôň“. „Oheň tam horel len 3 minúty, čo samotnému klubu neprinieslo žiadne závažné škody – stoly vyzerali čerstvo nachystané s bielymi obrúskami bez zmeny. Drevený nábytok nebol spálený, ale bol pokrytý sadzami. Oheň samostatne zhasol pred príchodom hasičov, ktorí dlho nemohli pochopiť, ako 3-minútový oheň mohol zabiť toľko ľudí“.

Ako tomu hovoria američania: „No comment“.

Autor: Ing. Halina Bogdanovičová, CSc.

Poznámka: Nepáči sa vám zatepliť svoj vlastný dom polystyrénom a chcete kontaktné zateplenie? Použite radšej minerálnu vatu. Hľadáte iné riešenia ako zatepliť dom alebo vás trápia plesne na fasáde? Pozrite sa na tepelnoizolačnú omietku ISOTEX , zatepľovací systém ISOTEX alebo na termokeramický náter ClimateCoating.

Zateplovací systém ISOTEX má množstvo výhod – má dlhú životnost, je paropriepustný, chráni fasádu pred vlhkosťou, znižuje riziko tvorby plesní a vykazuje nie malé energetické úspory na vykurovaní. Navyše neobsahuje žiadne škodlivé látky, ako penový polystyrén.

Je len na Vás, pre ktorý zatepľovací systém sa rozhodnete – v dome budete bývať Vy.

Prečo zvoliť omietkový zatepľovací systém ISOTEX ? Aké sú jeho hlavné výhody?

  • Minimálna funkčná životnosť 30 rokov
  • Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
  • Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (bez tvorby zelených rias, húb a plesní)
  • Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
  • Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
  • Jednoduché spracovanie
  • Nízka hmotnosť systému: 8,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rýchla aplikácia
  • Systém tepelnej ochrany ISOTEX / ClimateCoating je lepší ako kontaktné zatepľovacie systémy

Ďalšie články o omietkovom zatepľovacom systéme ISOTEX:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *