22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zateplenie historických budov a ochrana fasády

9 min čítania
Riešenie na zateplenie a ochranu fasády historických budov je ClimateCoating History alebo omietkový zatepľovací systém ISOTEX.

Zateplenie historických budov nie je nikdy jednoduché – a môže za to členitosť fasády. Ako teda zatepliť historické budovy, keď je problém na ne dostať kontaktné zateplenie? Môžeme ochrániť fasádu a dodať jej vysokú životnosť? Odpoveď je: áno. Dnes vám predstavím termokeramický náter ClimateCoating History a tepelnoizolačnú omietku ISOTEX.

Moderná starostlivosť o historické pamiatky kladie na používané stavebné materiály mimoriadne vysoké nároky. Veľa z nich má z dlhodobého hľadiska množstvo nežiadúcich vedľajších efektov alebo nie je vhodná pre zateplenie historických budov. Ich použitie pri reštaurovaní a konzervácii pamiatok týmto požiadavkám často nepostačuje, sa tak stáva nekalkulovatelným rizikom.

Najväčší problém pri starostlivosti o historické budovy je: vlhkosť. A s vlhkosťou súvisí aj príčina, prečo je použitie materiálov také obmedzené. Ako najvhodnejší materiál na ošetrenie historických budov mi príde termokeramický náter ClimateCoating History. Termokeramické nátery dokážu účinne regulovať vlhkosť v murive a tým udržiavať stavebnú konštrukciu historických budov v suchom stave.

Nástup moderných technológii sa nedá zadržať. V dnešnej dobe “polystyrénových koľají” by som vám rád predstavil produkt, ktorý má vynikajúce vlastnosti založené na nanotechnológii, čiastočne nahrádza zateplenie budov (vďaka svojim vlastnostiam dochádza k úsporám na kúrení a klimatizácii) a o ktorom si myslím, že určite stojí za to sa niečo o ňom dozvedieť. Zoznámte sa: toto je ClimateCoating History.

Moderná ochrana historických pamiatok a budov

Regulačné a konzervačné vlastnosti ClimateCoating History chránia historické budovy pred prirodzeným kolísaním teploty a vlhkosti, ktorým je každé stavebné dielo vystavené. Bežne používané povrchové náterové-omietkové systémy týmito výkyvmi trpia – a spolu s nimi aj cenná historická budova. ClimateCoating History naproti tomu rozvíja svoj účinok aj na tých najnáročnejších podkladoch ako sú drevo alebo ílová hlina a tiež v extrémnych poveternostných podmienkach.

Dlhodobé účinné pôsobenie ClimateCoating History je riadne zdokumentované, pretože sa tieto špeciálne povrchové nátery určené pre ochranu historických pamiatok používajú už viac ako 25 rokov. Pozitívne skúsenosti s materiálom ClimateCoating History z praxe potvrdzujú aj porovnávacie laboratórne testy.

historicke-budovy-02
historicke-budovy-04

Nároky na fasádu historických budov sú vysoké

Každý podklad je zaťažovaný vodou a soľou, predovšetkým sa to týka starých stavieb. Z toho vyplýva, že ochranári pamiatok vyžadujú optimálny kapilárny a difúzne otvorený náterový systém. U všetkých druhov minerálnych podkladov, ktoré sa okrem iného nachádzajú u starých stavieb – sa musí bezpodmienečne zamedziť zadržiavanie solí a vlhkosti.

Najúčinnejším spôsobom odvlhčovania je kapilárne vysychanie, pri ktorom sú voda a soľ transportované zvnútra smerom von na povrch múru. Tu je však nutné, aby použité vonkajšie nátery toto odvádzanie umožnili a poskytli efektívny „čerpací systém“ fungujúci ako sorpčný motor.

Priedušné nátery s vysokou schopnosťou difúzie pár umožňujú transport vlhkosti z podkladu smerom von, ale aj prenos vlhkosti do fasády. Vodotesné nátery síce zabraňujú zanášaniu vlhkosti do muriva dažďom (kým nevykazujú trhliny vplyvom starnutia), súčasne však blokujú kapilárny transport zvnútra von. Tým dochádza k problematickému zvýšenie obsahu vody a soli. Postihnuté tým bývajú najmä vystupujúce časti fasády.

Súčasné životné prostredie navyše zaťažuje fasády ozónom, kyslým dažďom a dôsledkom zimnej údržby ciest. O zvyšok sa postará UV-žiarenie a výkyvy teplôt (teplo / mrazy), takže reštaurované stavebné pamiatky vyzerajú následkom zostarnutého a popraskaného povrchu veľmi rýchlo zase tak, že si vyžadujú ďalšiu renováciu.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX

Aby sme podporili tepelnoizolačné vlastnosti historického objektu – ClimateCoating History môžeme doplniť o sanačnú tepelnoizolačnú omietku ISOTEX. Tá vám zabezpečí v spolupráci s náterom ClimateCoating plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam omietky ISOTEX a nanotechnologií v nátere ClimateCoating vám v tomto spojení zabezpečí reguláciu vlhkosti v murive (udrzuje ju stále v suchu = iba „suchý kabát hreje“). Koeficient absorbcie vody je menej ako 3% za 120 dní prítomnosti vo vode a vďaka svojim difúznym vlastnostiam – koeficient priepustnosti vodných pár = 7, napomáha rýchlo odstrániť vlhkosť, čím zamedzuje vzniku plesní na povrchu a vo vnútri konštrukcie.

Spolu v kombinácii s termokeramickým náterom ClimateCoating vytvorí omietka ISOTEX komplexný zatepľovací systém ISOTEX pre ideálne zateplenie domu.

Ako zatepliť historickú budovu bez kontaktného zateplenia?

Riešenie na ochranu fasády a jej zateplenie je ClimateCoating History (prípadne v kombinácii s tepelnoizolačanou omietkou ISOTEX). Optimálny náterový systém s kapilárnou a variabilne difúznou otvorenosťou podporuje nerušený transport vody a solí zvnútra smerom von a ponúka fasádam historických budov dlhodobú ochranu pred vplyvmi životného prostredia, pred prasklinami a vlhkosťou. Riasy, machy ani huby nenachádzajú na fasádach ošetrených materiálom ClimateCoating History živnú pôdu. To všetko je samozrejme zrejmé aj navonok, pretože fasády natreté náterom ClimateCoating History vyzerajú ešte po rokoch ako „čerstvo renovované“.

Všetci dnes tlačia na zateplenie nehnuteľností, aby sa čo najviac minimalizovali energetické straty. Pri štruktúre a členitosti fasád je zateplenie historických budov komplikované a častokrát voľba kontaktného zateplenia neprichádza do úvahy. ClimateCoating History, vďaka svojim vlastnostiam, pomáha k lepšej energetickej bilancii stavebných konštrukcii a vytvára tak rozumnú alternatívu ku kontaktnému zatepleniu.

historicke-budovy-03

Ako funguje ochrana fasády s termokeramickou membránou?

Osvedčený adaptívny spojivový materiál ClimateCoating sa skladá z akrylátovej živice a kapiláry tvoriaceho spojiva so schopnosťou zväčšovania objemu. Označenie: “adaptívny spojivový materiál” nazývame preto, pretože vlastnosti tohto materiálu sa menia v závislosti od vonkajších vplyvov. Po vyschnutí vzniká štruktúra membránovitého typu, ktorá je približne z 50% tvorená keramickými parotesnými dutými mikroguličkami (sklokeramika). To spôsobuje efektívne zväčšenie povrchu na troj- až štvornásobok viditeľného povrchu.

ClimateCoating History: to sú parametre kvality nie len pre zateplenie historických budov

Súhra medzi keramickými dutými mikroguličkami a spojivom, ktoré ich obklopuje, vedie v závislosti na počasí k odpudzovaniu vody alebo k tvorbe husto rozvetvenej siete mikrokapilár, ktorá pôsobí ako „odvlhčovacie čerpadlo“. Tie do istej miery „ústia“ do väčších kapilár podkladového materiálu. Robustný „guľovitý tvar“ odoláva útokom agresívnych chemikálií a poveternostným vplyvom. Praktické aplikácie a vedecké testy dokladajú tieto parametre kvality produktu ClimateCoating History:

Vlhkosť v murive

  • Chráni pred dažďom (odpudzuje vodu)
  • Odvádza prebytočnú vlhkosť až do vyrovnania vlhkosti stavebného materiálu
  • Zosilňuje prirodzený sorpčný motor
  • Neupcháva kapiláry
  • Udržuje vyrovnanú vlhkosť
  • Reaguje dynamicky na zmenu situácie (šetrné odparovanie)
  • Zabraňuje tvorbe kondenzátu

Mráz a rozpínanie

  • Znižuje termodynamicky podmienenú tvorbu prasklín
  • Minimalizuje tvorbu nových prasklín
  • Znižuje tvorbu prasklín podmienenú vlhkosťou (praskliny zo zväčšovania a zmenšovania objemu)
  • Znižuje zamrznuté „vodné vrecia“
  • Chráni v teplotnom rozmedzí -40°C až +90°C

Vplyvy životného prostredia

  • Chráni pred kyselinami, lúhmi, agresívnymi chemikáliami a výfukovými plynmi
  • Ochrana pred vyblednutím a vplyvom UV-žiarenia
  • Odoláva poveternostným vplyvom (kyslý dážď)

Problematika soľou

  • Udržuje soli v roztoku
  • Chráni pred odlupovaním
  • Dovolí kryštalizáciu solí až na povrchu
  • Podporuje nerušený transport soli
historicke-budovy-05

ClimateCoating History: Účinný aj na kritických podkladoch

ClimateCoating je tzv. “adaptívny spojivový materiál”. Vlastnosti tohto materiálu sa obmieňajú v závislosti na okolitých podmienkach. K nim okrem klimatických situácií patrí aj vlastnosti podkladu. Tento náter na historické budovy priľne veľmi dobre na všetky obvyklé, ale aj kritické podklady. Pri rekonštrukciách historických budov bývajú kritické podklady skôr pravidlom ako výnimkou, ale pritom musia zostať z dôvodu ochrany pamiatok zachované.

ClimateCoating History na vápennocementových omietkach

  • Chráni pred prenikaním vlhkosti
  • Ochrana pred škodlivými vplyvmi počasia a životného prostredia
  • Chráni pred poškodením mrazom
  • Chráni pred poškodením soľou
  • Podporuje šetrné vysychanie
  • Chráni pred odlupovaním tým, že kritický pomer napätia sa nemení vďaka nízkej vlastnej plošnej hmotnosti

ClimateCoating History na vápenatých omietkach (s prímesami pre hydraulické tuhnutie)

  • Chráni pred odlupovaním vplyvom prílišného vytvrdnutia
  • Ochrana pred odlupovaním tým, že kritický pomer napätia sa nemení vďaka nízkej vlastnej plošnej hmotnosti
  • Chráni povrch pred škodlivými vplyvmi počasia a životného prostredia
  • Chráni pred poškodením soľou
  • Vďaka termickému upokojeniu zamedzuje prasklinám vplyvom napätia

ClimateCoating Nature na dreve (ďalšie špeciálne produkt z produktovej línie ClimateCoating)

  • Zjemňuje prirodzený kapilárny systém
  • Chráni pred zväčšovaním objemu
  • Ochrana pred vysychaním (zamedzenie vzniku prasklín)
  • Chráni pred poškodením vplyvom UV-žiarenia
  • Zabraňuje deformácii

ClimateCoating History na hline

  • Zjemňuje prirodzený kapilárny systém
  • Zabraňuje znečisteniu

Znížené náklady na kúrenie s dlhodobou ochranou

Tvorba a ochrana stavieb predstavuje veľkú ekonomickú výzvu. Nevzhľadné obytné domy sa zle prenajímajú a neopravené kultúrne pamiatky, ako sú hrady a zámky, rozhodne nie sú lákadlom pre návštevníkov. Často sa však skôr nedostáva dobrej vôli než peňazí.

Predovšetkým však pri pohľadoch na snímky škôd po oprave takzvanými „materiálmi vhodnými pre oblasť ochrany pamiatok“ chýbala chuť ďalej sa tu finančne angažovať. Kto chce staviť na istotu, tomu ponúka ClimateCoating History preverený a osvedčený ochranný systém, ktorý nielen výrazne predlžuje intervaly medzi nutnosťou renovácie, ale tiež zabraňuje početným škodám.

Ochranné vlastnosti produktu ClimateCoating History sú výrazne lepšie a  účinnejšie ako napr.: silikátové nátery alebo silikónové živicové nátery.

Dlhá životnosť, dobré čistenie a údržba, príp. obnovenie funkčnosti cenných stavieb prispievajú k rýchlej návratnosti – jedná sa o kategóriu, o ktorej sa v súvislosti s výberom farebného náteru často neuvažuje.

ClimateCoating History však dokazuje, že pamiatkovo chránená historická budova nemusí byť neekonomická. Ak je prirodzená funkčnosť budovy dlhodobo obnovená, sú prirodzene zaistené aj energetické funkcie. Aktívnym povrchom produktu ClimateCoating History môže byť využitý združený transport tepla a vlhkosti k zníženiu nákladov na vykurovanie či klimatizovanie – dokonalá alternatíva ku kontaktnému zatepleniu. Žiarenie, konvekcia a vlhkosť totiž ovplyvňujú spotrebu energie oveľa viac, než by sa dalo vytušiť z jednoduchého pozorovania tepelnej vodivosti.

Zateplenie historických budov sa vďaka termokeramickému náteru ClimateCoating History stáva dostupnejšie, menej náročné na realizáciu a okrem energetických úspor prináša výbornú ochranu stavebným konštrukcii. A navyše: častokrát svojimi vlastnosťami prekonáva kontaktné zateplenie.

Za pomoci ClimateCoating History možno nielen ekonomicky prevádzkovať pamiatkovo chránenej stavby, ale aj kostoly, múzeá, zámky a iné budovy. Dlhodobé využívanie umožnilo výrazné úspory energie, a to pri nákladoch zodpovedajúcich bežnému farebnému náteru.

Kde kúpiť?

Náter ClimateCoting History môžete kúpiť v našom E-Shope alebo nás kontaktujte: tel.: +421 903 805 121 , e-mail:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *