22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zateplenie bez polystyrénu

8 min čítania

Novodobé materiály v stavebníctve

Najbežnejší typ zatepľovacieho systému je stále u nás kontaktné zateplenie. To pozostáva z tepelnoizolačného materiálu – najčastejšie polystyrén alebo minerálna vlna, ktorý sa nanesie na obvodový plášť budovy a následne sa prekryje tenkou vrstvou omietky. Toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody – a stále stretávam čoraz viac ľudí, ktorí na svoj dom nechcú dávať polystyrén.

Ako teda zatepliť dom bez polystyrénu? Jednoducho. Použijeme omietkový zatepľovací systém.

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je tvorený zatepľovacou omietkou ISOTEX a energeticky úsporným keramickým náterom ClimateCoating ThermoProtect. Zateplením domu získate vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby.

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

Najčastejší problém zateplených fasád – riasy a plesne

Asi najčastejší problém zateplených fasád polystyrénom sú plesne a riasy. Tie sa objavujú už pár rokov po zateplení a vidíme ich skoro na každom bytovom dome v podobe zelených až čiernych fľakov. Ako sa proti tomuto problému brániť? Existuje riešenie?

Čo je príčinou tvorby plesní a rias na fasáde?

Príčinou tvorby plesní a rias sú malé praskliny, ktoré vznikajú na vonkajšej fasáde. Vplyvom vonkajšieho počasia (teploty, dažďová voda, UV žiarenie) fasádny náter postupne zvetráva a vznikajú v ňom malé mikrotrhliny, do ktorých sa dostáva dažďová voda. Tieto miesta poskytujú vlhké prostredie ideálne na tvorbu a rast plesní a rias.

Postupom času sa môžu praskliny zväčšovať a vlhkosť sa môže dostať do izolácie alebo až na obvodové murivo zatepleného domu – čím nastáva ešte väčší problém: nie len že tepelná izolácia stráca veľmi rýchlo svoju funkčnosť (vysoká vlhkosť, nepriedušný polystyrén = neodvádza vodné pary), ale môžeme sa stretnúť s plesňami aj v interiéroch. A to už predstavuje veľmi vážne zdravotné riziko, nehovoriac o tom, že problémy s vlhkými múrmi sa odstraňujú o niečo horšie.

ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu rias na fasáde

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Zatepľovací systém ISOTEX

Náter ClimateCoating ThermoProtect je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating ThermoProtect nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ThermoProtect maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov náterom ThermoProtect patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S náterom ThermoProtect môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Náter ThermoProtect môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Vplyv vlhkosti stavebnín na tepelnú vodivosť a znížená schopnosť izolačných vlastností

Je známe, že s vyššími hodnotami vlhkosti sa v stavebnej fyzike používaná hodnota tepelnej vodivosti podstatne zvyšuje, pričom môžu medzi jednotlivými druhmi stavebnín existovať veľké rozdiely.

Viď obr.: Vplyv vlhkosti na merané hodnoty tepelnej vodivosti stavebnín

vplyv-vlhkosti

Príklady pre zvýšenie tepelnej vodivosti stavebnín v dôsledku zvýšenia obsahu vlhkosti o 1% sú obsiahnuté v nasledujúcej tabuľke:

vplyv-vlhkosti-tab

Tab. 1 Vplyv vlhkosti na hodnotu tepelnej vodivosti

Vplyv obsahu vlhkosti stavebnín na tepelnú vodivosť možno vyjadriť nasledovne:

λ(w) = λ0 (1 + b w/ρs)

kde:

  • λ(w) – tepelná vodivosť vlhkej stavebniny v W/m.K
  • λ0 – tepelná vodivosť suchej stavebniny v W/m.K
  • ρs – hrubá hustota suchej stavebniny v kg/m3
  • b – prídavok tepelnej vodivosti v %/M.-%

Ak nahradíme  pre zjednodušenie člen (b w/ρs) faktorom FTS, môže byť pre každý druh stavebnín určený faktor na zahrnutie náteru ClimateCoating (ThermoShield – TS) do výpočtu hodnoty U prostredníctvom vyšetrenia ekvivalentné hodnoty tepelnej vodivosti.

Náterový faktor predstavuje týmto prepočítavací faktor pre tepelnú vodivosť stavebniny na stav s menším obsahom vlhkosti, čím sa zlepšuje izolačné pôsobenie aj pri vyšších stupňoch difúzie vodnej pary.

Výpočet súčiniteľa prestupu tepla U (koeficientu tepelnej priepustnosti) sa vykonáva pomocou vzťahu:

vypocet-sucinitelu-prestupu-tepla

alebo tiež:

U = 1 / ( Rsi + ∑ [ d / ( λR ( 1 – fTS ) ) ] + Rse )

kde

  • λR – výpočtová hodnota tepelnej vodivosti podľa DIN 4108 v W/m.K
  • Rsi – koeficient (odpor) pri prestupe tepla vnútri v m2.K/W (Rsi = 0.13 ; θai = 20°C )
  • Rse – koeficient (odpor) pri prestupu tepla zvonka v m2.K/W (Rse = 0.04 ; θae = -13°C )
  • d – hrúbka vrstvy stavebniny v metroch (m)
  • fTS – náterový faktor ClimateCoating (ThermoShield – TS) pre tepelnú vodivosť
  • θai – výpočtová teplota vnútorného vzduchu (théta)
  • θae – výpočtová teplota vonkajšieho vzduchu (théta)

Hodnoty náterového faktoru fTS vzhľadom na vlhkosť materiálu prepočítal Prof. Dr. Manfred Sohn (Berlín) a sú uvedené v tabuľke. Prof. Dr. Manfred Sohn sa venoval preskúšaniu kombinovaného pôsobenia tepelnoizolačnej omietky a náteru ClimateCoating (ThermoShield) a na základe meraní a výpočtov vypracoval správu o výsledkoch určenia prepočítavacích faktorov pri zadávaní koeficietov tepelnej priepustnosti stavebných častí natretých náterom ClimateCoating (ThermoShield).

Príklad výpočtu: tehla Heluz Family 30 brúsená + zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex (tepelnoizolačná omietka ISOTEX /4cm/ + ClimateCoating)

Skladba konštrukcie

Objem

kg/m3

Vrstva

d [m]

Tepelná vodivosť λ

W/m.K

TS Faktor

FTS

Tepelný odpor RTS

m2 .K/W

Vnútorná omietka

1800

0,015

0,87

0,6

0,043

Tehla Heluz Family 30

670

0,300

0,093

0,35

4,962

Omietka ISOTEX

360

0,040

0,08

0,65

1,428

Odpor prechodového tepla na vnútornej strane RSI

0,130

Odpor prechodového tepla na vonkajšej strane RSE

0,040

RTS = d / ( λ ( 1 – fTS ) )

U = 1 / ( Rsi + ∑ ( RTS ) + Rse )

U = 1 / ( Rsi + ∑ [ d / ( λR ( 1 – fTS ) ) ] + Rse )

U = 1 / ( 0.130 + [ ( 0.015 / ( 0.87 (1 – 0.6) ) ) + ( 0.30 / ( 0.093 (1 – 0.35) ) ) + ( 0.040 / ( 0.08 (1 – 0.65) ) ) ] + 0.040 )

U = 1 / ( 0.130 + [ 0.043 + 4.962 + 1.428  ] + 0.040 )

U = 1 / 6,603

Súčiniteľ prestupu tepla U v W/m2.K                    U = 0,15 W/m2.K

Vo výpočte sme počítali s obvodovou stenou, ktorá bola postavená z pálenej tehly s hrúbkou 30 cm (Heluz Family 30 brúsená), na vnútornej strane bola omietnutá vápeno-cementovou omietkou s hrúbkou 1.5 cm a na vonkajšej strane bola zateplená zatepľovacím systémom ClimateCoating IsoTex, t.j. bola omietnutá tepelnoizolačnou omietkou ISOTEX R70 s hrúbkou 4 cm, na ktorej bol aplikovaný ochranný fasádny termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. To všetko pri vnútornej teplote 20°C a vonkajšej -13°C. Súčiniteľ prestupu tepla U dosiahol hodnotu 0.15 W/m2.K , čo je hodnota, ktorá spĺňa požiadavky štátnej normy (požadovaná hodnota Ur1 = 0.22 , Ur2 = 0.15) o tepelnej ochrane stavebných konštrukcií.

Výsledok

K tomu, aby váš dom spĺňal požiadavky štátnej normy STN 73 0540-2: 2012 o tepelnej ochrane stavebných konštrukcií a aby táto konštrukcia mala požadované hodnoty súčiniteľa prestupu tepla „U“ – nie je potrebné obložiť ho polystyrénom a časom riešiť vlhkosť v dome a tvorbu plesní. V dnešnej dobe moderných stavebných materiálov môžeme zatepliť dom s použitím omietkových zatepľovacích systémov (napr: ClimateCoating IsoTex), pri ktorých škodlivý polystyrén nahradí tepelnoizolačná omietka ISOTEX R70.

V prípade výstavby nového rodinného domu je najlepšie použiť hrúbku obvodovej steny cca 44 cm + zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex. V našom výpočte sme si ukázali, že pri hrúbke obvodovej steny 30 cm si vystačíme s 3.5 cm vrstvou zatepľovacej omietky, aby sme spĺňali normu požadovanú od roku 2020 (U = 0.15). Pokiaľ by sme mali obvodové múry hrubé 44 cm – stačilo by použiť tenšiu vrstvu tepelnoizolačnej omietky (cca 2.5 cm). Naopak – v prípade potreby je možné tepelnoizolačnú omietku ISOTEX aplikovať aj z vnútornej strany stavebného objektu = je vhodná aj do interiéru.

Ak sa chcete o zatepľovacom systéme ISOTEX dozvedieť viac, tu sú linky na ďalšie články:

alebo priamo na stránkach ISOTEX: Omietkový zatepľovací systém ISOTEX

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *