22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Teplo vo výrobnej hale? Ako znížiť teplotu?

4 min čítania

Hlavne v letných mesiacoch sa teplota vo výrobných halách vyšplhá veľmi vysoko, čo nie je dobré pre zamestnancov a ani pre zamestnávateľov. Tí by mali zabezpečiť pre ľudí, ktorých zamestnávajú – optimálne pracovné podmienky a mali by dbať na ochranu zdravia zamestnancov pred záťažou teplom. Ako tento problém vyriešiť?

Zamestnávateľ by mal zabezpečiť vo výrobných halách optimálne mikroklimatické podmienky, ktoré majú byť v prvom rade vytvorené stavebným riešením budovy a prípadne aj technickým zariadením. Pri zvýšenej záťaži teplom by mal ešte poskytnúť svojim zamestnancom pitný režim, úpravu pracovného času alebo vybudovať zábrany pred prenikaním slnečných lúčov a zabezpečiť vetranie.

Návrh riešenia zníženia teploty vo výrobných halách

Pred mesiacom ma oslovila veľká spoločnosť, ktorá vlastní niekoľko veľkých výrobných hál, aby som jej navrhol riešenie, ako znížiť teplotu vo výrobných halách. Teplo vo výrobnej hale už bolo veľké, hlavne keď sa opreli slnečné lúče do strechy. Keďže to nebola prvá firma, ktorá mala podobný problém v teplom – doporučil som im termokeramický náter ClimateCoating ThermoActive. Z vlastných skúseností som vedel, že toto riešenie im pomôže znížiť teplotu vo výrobných halách a po realizácii budú spokojní.

Tip na ďalší článok: Prehrievanie strechy? Poradíme, ako vyriešiť tento problém

Tip na ďalší článok: Reflexný náter na strechu s excelentným chladiacim výkonom

Teplo vo výrobnej hale – Vysoká teplota strechy vo výrobnej hale výrazne zvyšuje teplotu vo vnútri
Ak znížime teplotu strechy nad výrobnou halou – znížime tým aj vnútornú teplotu. A to bez klimatizácie a nákladov s ňou spojených.

Hlavná príčina: teplota strechy výrobnej haly

Rozpálená strecha od letných slnečných lúčov zvyšuje teplotu celej strešnej konštrukcie a vo výrobnej hale nám stúpne teplota na neúnosnú hranicu. V tomto období zapíname ventilátory a klimatizačne zariadenia, aby sme aspoň čiastočne ochladili tieto výrobné priestory. Tým nám ale stúpajú prevádzkové náklady objektu. Riešením je znížiť teplotu strechy a tým aj teplotu celej strešnej konštrukcie. Teplo vo výrobnej hale tak zaručene klesne na únosnú mieru.

Veľké množstvo slnečných lúčov prenikalo aj cez svetlíky vo výrobnej hale – ClimateCoating ThermoActive sa postará o reflexiu slnečného žiarenia. (foto: strecha bez ochranného náteru ClimateCoating)

Sami si vyskúšajte! Rozdiel teploty bude min 30°C !!

Firma sa nachádza na južnom Slovensku v Dunajskej Strede. Vopred som si dohodol stretnutie a bol som sa na výrobné priestory a haly pozrieť. Zároveň som sa snažil popísať a vysvetliť princíp funkcie ochranného a veľmi reflexného náteru ClimateCoating ThermoActive.

Aký je ClimateCoating ThermoActive

Ak má strešná krytina vystavená poveternostným vplyvom a vplyvom životného prostredia dlho plniť svoju funkciu, potrebuje dobrý ochranný a tepelný štít. ClimateCoating ThermoActive výborne plní túto úlohu. Prudký dážď, krupobitie a sneh nemôžu ClimateCoating ThermoActive poškodiť. Tento náter sa navyše vyznačuje veľmi vysokou reflexiou slnečného žiarenia – dokáže odraziť späť do priestoru až 86% slnečného žiarenia a tým chráni strechu pred prehriatím !

Keď som odchádzal, nechal som im pár litrov náteru ClimateCoating ThermoActive, nech si sami vyskúšajú natrieť svetlíky vo výrobných halách alebo aj časť strechy.

Veľa ľudí ešte stále moc neverí nanotechnológiám a preto namiesto slov nechám „prehovoriť“ praktické skúsenosti. Sám zákazník si môže vyskúšať, či tento termokeramický náter funguje a či sa podľa jeho meraní môže znížiť teplota vo výrobných halách.

Na skúšku si firma sama natrela jeden svetlík náterom ClimateCoating ThermoActive a teplota svetlíka sa znížila o 20°C
Rozdiel teploty strechy s náterom ClimateCoating ThermoActive a bez náteru bol 32°C !! (na skúšku natreté cca 4 m2 strechy)

Na druhý deň si mali zobrať digitálny teplomer a odmerať teplotu natretých častí strechy a teplotu strechy nenatretých častí.

A výsledok ich merania ? Priznám sa, ja som vedel, aký bude. Sami si odmerali teplotu strechy výrobnej haly a teplotný rozdiel medzi natretou časťou strechy a nenatretou časťou bol cca 32°C. (nenatretá strecha = 64°C , strecha s náterom ClimateCoating ThermoActive = 32°C)

Tejto firme sa ClimateCoating ThermoActive zapáčil natoľko, že s objednávkou na natretie všetkých striech nad výrobnými halami vrátate svetlíkov – moc neváhali.

Podobné články:

O samotnom priebehu realizácie vás budem informovať zas v ďalšom článku – popíšem kompletný postup realizácie. A samozrejme: na záver napíšem aj o tom, o koľko sa cca znížila teplota vo výrobnej hale.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *