22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Najúčinnejšie možnosti vykurovania starších domov

8 min čítania

Vlastniť starý dom znamená starať sa o kus histórie. Vyžaruje z nich šarm a pocit života v starých dobrých časoch, ktorý v dnešnom svete domčekov neexistuje. Vykurovanie starého domu však môže byť náročné:

  • Neustále nastavovanie termostatu nahor alebo nadol v snahe udržať stabilnú teplotu
  • Vysoké náklady na údržbu starého zariadenia
  • Mimoriadne vysoké účty za energie v zime

Vďaka moderným pokrokom v oblasti vykurovania môžete pridať účinný, nehlučný a čistý zdroj tepla bez toho, aby ste museli zaberať viac miesta v podkroví alebo v pivnici pre ďalšie zariadenia.

Výzvy spojené s vykurovaním starého domu

Zlá izolácia

Izolácia zo sklených vlákien sa stala populárnou v 30. rokoch 20. storočia a do roku 1965 stavebné predpisy vyžadovali, aby domy mali izoláciu v stenách a podkroví. V mnohých vidieckych oblastiach krajiny sa však nevyžadovali stavebné kontroly a inštalácia izolácie sa považovala za možnosť, nie za nevyhnutnosť.

Tepelné straty cez neizolované podkrovie môžu dosiahnuť až 40 %. Existujú aj ďalšie komplikácie, ktoré môžu vyplývať zo zlej izolácie podkrovia:

  • Hromadenie vlhkosti v podkroví
  • Poškodenie strešného plášťa
  • Problémy s plesňami a hubami

Ak nie sú steny vášho domu správne izolované, problémy sa ešte znásobia.

Prievan

Nedostatočne izolovaný dom stráca teplo konvekciou, vedením a sálaním. Tepelné straty spôsobené prievanom v oknách, stenách a zásuvkách na vonkajších stenách sú spôsobené konvekciou. Studený vzduch vstupujúci do domu sa ohrieva vzduchom v dome a stúpa k stropu. Ak strop nie je izolovaný, toto teplo naďalej uniká z domu.

Priestor pre zariadenie

Hlavným problémom pri modernizácii zdroja tepla je jeho umiestnenie: kam ho umiestnite? Väčšina starších domov nebola postavená s ďalšími miestnosťami, takže nájsť miesto na umiestnenie vykurovacieho systému môže byť problém. Ak nie ste ochotní obetovať existujúcu miestnosť na inštaláciu vykurovacieho zariadenia, vaše možnosti môžu byť obmedzené.

Tip: Ako efektívne vykurovať veľký starý dom?

6 stratégií efektívneho vykurovania starého domu

Každý starší dom potrebuje niekoľko úprav, aby bol energeticky účinný. Väčšina z týchto „opráv“ je jednoduchá a nezruinuje banku, ale mali by sa dokončiť pred inštaláciou nového vykurovacieho systému, aby sa zabezpečila jeho maximálna výkonnosť.

1. Vylepšite izoláciu

Pridanie izolácie do podkrovia je jednoduché. Veľká časť tepla z vášho domu uniká cez podkrovie, preto má zmysel opraviť najprv túto oblasť. Máte 3 možnosti, ktoré sa dajú vykonať bez toho, aby ste si museli najímať odborníka:

  • Fúkaná izolácia
  • Látková izolácia
  • Obe

Môže to byť víkendový projekt a ušetríte tým peniaze na vašich zimných účtoch za energie.

Ak vaše steny nie sú dobre izolované, máte dve možnosti, ako to napraviť. Ak prerábate dom a je to v rozpočte, odstráňte sadrokartónové dosky a nainštalujte v celom dome izoláciu zo sklených vlákien. Ak odstránenie hotového materiálu stien neprichádza do úvahy, môžete si do dutín stien nechať fúkať izoláciu. To sa dá urobiť ako projekt pre domácich majstrov alebo si ho môžete prenajať. Správne zaizolovaný dom pridá vášmu vykurovaciemu systému roky životnosti a zvýši hodnotu vášho domu pri ďalšom predaji.

2. Zabezpečte správne utesnenie okien a dverí

Oblasťou, na ktorú sa často zabúda, sú okná a dvere: utesnenie okolo vonkajšieho obloženia a pridanie penovej izolácie do interiéru. Pridanie tesnenia do exteriéru je jednoduché a nevyžaduje si odstránenie žiadneho obloženia. Ak však chcete pridať izoláciu okolo okien a dverí z interiéru, budete musieť odstrániť obloženie. Bude si to vyžadovať určité úsilie, ale odmenou je teplejší domov za menej peňazí.

3. Inštalácia sálavého podlahového vykurovania

Jednou z možností je inštalácia sálavého podlahového vykurovania. Vyhrievaním celej podlahy sa ohrievajú osoby a obsah v miestnosti bez prehrievania vzduchu v miestnosti. Nie je potrebný žiadny ďalší priestor, pretože funguje priamo pod vašou podlahou, a strácate veľmi málo výšky miestnosti – zvyčajne menej ako centimeter.

Podlahové vykurovanie

Sálavé podlahové vykurovanie poskytuje:

  • Čisté, príjemné a tiché teplo
  • Efektívnu dlhodobú prevádzku
  • Žiadna údržba
  • Nižšie mesačné účty za vykurovanie ako iné systémy
  • Jednoduchá inštalácia

Kedysi bolo podlahové vykurovanie možnosťou len pre bohatých, teraz je však dostupné pre väčšinu majiteľov domov.

4. Inštalácia inteligentného programovateľného termostatu

Elektrické sálavé podlahové vykurovacie systémy sú účinným spôsobom, ako zabezpečiť doplnkové teplo pre miestnosť alebo pre celý dom. Pridaním inteligentného programovateľného termostatu k systému získate ďalšiu výhodu automatického zónovo riadeného vykurovania.

Termostat podlahového vykurovania

Inteligentný termostat nielenže riadi teplotu, ale tiež sa učí, ako sa vaša miestnosť ohrieva a ochladzuje, a reaguje na tieto zmeny využitím presných časov zapnutia a vypnutia na optimalizáciu úrovne komfortu v miestnosti. Programovateľný termostat aktivuje sálavé podlahové vykurovanie len v čase, keď miestnosť používate, na rozdiel od iných systémov, ktoré počas každého cyklu vykurujú všetky miestnosti v dome.

5. Zateplenie obvodových múrov

Obvodové múry môžete zatepliť omietkovým zatepľovacím systémom, ktorý je výborný nie len na nové a staré domy, ale aj na historické budovy.

Tip: Zateplenie bez polystyrénu

Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovatívny termoizolačný zatepľovací systém je zložený z tepelnoizolačnej omietky (ISOTEX) a termokeramického náteru (CC). Zateplením domu systémom ISOTEX získate systém tepelnej ochrany stavebnej konštrukcie s vynikajúcimi tepelno izolačnými vlastnosťami, ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a dlhú životnosť stavby – a to bez tvorby plesní a rias na fasáde (systém udržiava murivo v suchom stave). Povedané v športovej terminológii: toto je to pravé „termo oblečenie” pre váš dom. Aké sú teda jeho hlavné výhody?

Hlavné výhody omietkového zatepľovacieho systému IsoTex:

  • Dlhá funkčná životnosť zatepľovacieho systému a ochrana stavebnej konštrukcie
    • Zatepľovací systém ClimateCoating Isotex má veľmi dlhú životnosť (minimálne 30 rokov) vďaka použitým materiálom. Kontaktné zateplenie nahradila tepelnoizolačná omietka, ktorá sa aplikuje priamo na murivo bez zbytočného kotvenia a škár. Tým vonkajšia fasáda výborne odoláva mechanickému poškodeniu. Funguje a chráni dom po celú dobu životnosti.
  • Zatepľovací systém IsoTex reguluje a znižuje vlhkosť, je paropriepustný
    • Vďaka unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky, jej špeciálnym zložkám a nanotechnológii v termokeramickom nátere ClimateCoating reguluje vlhkosť v murive, t.j. udržuje murivo stále v suchu. A iba „suchý kabát hreje“! Znižuje vlhkosť v konštrukcii, jej priechod, ukladanie a odstránenie kondenzácie smerom do exteriéru, chráni proti dažďu a umožňuje vlhkostné odparovanie aj v zimných dňoch. Obe zložky systému sú paropriepustné.
  • Obmedzuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
    • Odstraňovaním vlhkosti a trvalou elasticitou minimalizuje riziko vzniku plesní a rias na povrchu i vo vnútri konštrukcie budov.
  • Tepelná ochrana – znižuje energetickú náročnosť budov

ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu rias na fasáde

Riešením, ako sa vyhnúť obnove vonkajšieho fasádneho náteru každé 3-4 roky je použiť termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect. Ten je elastický = ani po rokoch nevznikajú na fasáde žiadne mikrotrhliny a fasáda zostáva aj po 10-20 rokoch ako nová.

Náter ClimateCoating ThermoProtect je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating ThermoProtect nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu. ThermoProtect maximálne minimalizuje dilatačné pohyby stavebnej konštrukcie.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%!

Medzi hlavné výhody ošetrenia fasád budov náterom ThermoProtect patria predovšetkým jeho jedinečné vlastnosti. S náterom ThermoProtect môžeme dosiahnuť výrazné energetické úspory na kúrení a klimatizácii (15-40%), chránime murivo pred poveternostnými vplyvmi životného prostredia (bez tvorby zelených rias, húb a plesní). Náter ThermoProtect môžeme ho nanášať na fasádu domu bez porušenia muriva (žiadne kotvenie) a jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá – po zaškolení ju zvládnete aj sami.

6. Audit a optimalizácia spotreby energie

Ako posledný krok pri optimalizácii spotreby energie zvážte vypracovanie profesionálneho energetického auditu vášho domu, ktorý dokáže presne určiť zdroje úniku vzduchu a tepelných strát a poskytne vám aj plán na odstránenie všetkých zistených problémov.

Audit si však môžete vykonať aj sami, a to tak, že starostlivo skontrolujete, či sa na obložení základových dosiek a okolo vonkajších dverí nenachádzajú medzery. Pravidelne kontrolujte poveternostné pásky na dverách a oknách a v prípade potreby ich vymeňte. Uistite sa, že používate energeticky úsporné žiarovky, a nechajte svetlá zhasnuté, ak nie ste v miestnosti. Skontrolujte vonkajšiu stranu domu, či na nej nie sú zjavné trhliny, ktorými by mohol vniknúť vzduch.
Vyberte si sálavé podlahové vykurovanie pre dosiahnutie najlepších výsledkov

Vyberte si sálavé podlahové vykurovanie pre dosiahnutie najlepších výsledkov

Keď zvážite všetky možnosti modernizácie vykurovacieho systému vášho starého domu, sálavé podlahové vykurovanie je najlepšie, pretože:

  • Je tiché a bezpečné.
  • Po vašom dome sa nešíri prach a alergény.
  • Je cenovo konkurencieschopné s inými porovnateľnými systémami.
  • Je to skvelé riešenie pre jednu miestnosť alebo celý dom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *