23. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Moderné materiály na stavbu rodinného domu

7 min čítania

Dnes nebudem rozoberať všetky možné materiály, ktoré sa dajú využiť na stavbu rodinného domu. Rád by som sa zameral predovšetkým (v našich končinách) na ten najrozšírenejší: pálenú tehlu. Zároveň budem dbať na to, aby bola výsledná stavba energeticky nenáročná a splňovala normu STN o tepelnej ochrane budov aj bez použitia klasického kontaktného zateplenia.

Ceny stavebných materiálov klesajú a úrokové sadzby hypoték sa znižujú – to je ideálna kombinácia na stavbu rodinného domu. Aký materiál však zvoliť? Ktorý je ten najvhodnejší? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Do istej miery záleží aj na finančných prostriedkoch, ale predovšetkým by sme mali myslieť trošku dopredu už pri výstavbe hrubej stavby domu.

Štátne smernice a Európska únia tlačia čoraz viac na to, aby boli novostavby energeticky nenáročné a blížili sa k nízkoenergetickým alebo pasívnym domom. Podla smerníc a štátnych noriem by od roku 2015 (resp. 2020) mali mať napr. obvodové múry Tepelný odpor R = m2K/W = 4,4 (resp. R = 6,5), alebo ak chcete: Súčiniteľ prestupu tepla U = W/m2K by mal byť U = 0,22 (resp. U = 0,15). A presne na tento faktor sa budem snažiť pri voľbe stavebného materiálu (vhodného pre stavbu domu) pozerať.

Pálená tehla s vysokým tepelným odporom R – základ hrubej stavby domu

Pálená tehla je v  našich končinách najrozšírenejším stavebným materiálom. Ľudia k nej majú pravdepodobne väčšiu dôveru ako k ostatným stavebným materiálom (drevo, betón, ytong, atd.).

Na trhu sa objavujú stavebné materiály pre stavbu obvodových a vnútorných stien domu, ktoré spĺňajú rôzne energetické štandardy a to v závislosti od hrúbky obvodového muriva. V ponuke nájdeme hrúbky tehál od 250 po 500 mm, od klasickej konštrukcie až po tehly s penovou výplňou.

Nová generácia tehlových blokov (napr. od výrobcu HELUZ alebo Wienerberger) navyše spĺňa požiadavky na nízkoenergetické a pasívne stavby (domy) bez zateplenia. Čo je ale najdôležitejšie: už samotná tehla má výborný tepelný odpor – napr. rozmer 380x247x249 mm má tepelný odpor R = 4,37 (U= 0,22). V ponuke sú samozrejme aj tehlové bloky (pri tomto rozmere) aj s vyšším tepelným odporom (R = 5,11). Pri zvolení tehlového bloku s izolačnou penou a s väčším rozmerom (širšie obvodové múry) môžeme dosiahnuť tepelný odpor až R = 9,16.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Nie je tehla ako tehla

Tehla mala donedávna v povedomí ľudí povesť jednoduchého výrobku, ale tento názor je už prekonaný. Dnešné tehly sa zrodili z rokov technického vývoja, experimentovania a testovania. Nie je to obyčajný kus vypálenej hliny, ale komplexný výrobok s vysokou pridanou hodnotou. Najprogresívnejší výrobcovia neponúkajú len tehly, ale komplexný stavebný systém.

Ocenenia z rúk odbornej verejnosti sú uznaním objektívnych kvalít výrobku. Výrobcovia však vedia, že certifikáty a plakety nezaručia úspech na trhu, pretože významná časť spotrebiteľov sa zameriava na cenu ako rozhodujúci faktor. Je to však v prípade tehly správna stratégia?

Ak chceme ako individuálni stavebníci dostať za svoje peniaze najlepšiu kvalitu, všímajme si úroveň rozhodujúcich parametrov – tepelnoizolačných vlastností. Tie by sa mali medzi kritériami výberu tehál pre obvodové murivo ocitnúť na prvých priečkach. Spolu s pevnostnými parametrami, ponukou kompletného stavebného systému a zákazníckym servisom práve tepelnoizolačné vlastnosti robia v dnešnom ponímaní tehlu tehlou a dom domom.

Aj keď stavebník kúpi na celý dom tie najlepšie tehly, bude kompletný tehlový systém, vrátane prekladov, stropov a komína, tvoriť približne desatinu celkových nákladov na stavbu. Pridanú hodnotu tvoria predovšetkým kľúčové parametre, pretože tie ovplyvňujú „teplo domova“ dlhodobo. To vysvetľuje, prečo šetrenie na tejto položke nie je u zodpovedného stavebníka na mieste.

Ak zvolíme správny materiál na stavbu domu, nie je potrebné ho dodatočne zatepľovať kontaktným zateplením

Pri výbere správneho materiálu (tehly) s dobrým tepelným odporom R nie je potrebné stavbu dodatočne zateplovať. Čo je však dôležité – musíme dbať na to, aby obvodové múry boli suché. Treba si uvedomiť, že vlhké múry podstatne znižujú tepelný odpor R obvodových stien stavebnej konštrukcie a tepelný odpor stavebných materiálov deklarovaný výrobcom tak klesá.

Znížením vlhkosti muriva o 1% môžeme dosiahnuť úsporu na vykurovaní až 10%.

materialy-na-vystavbu-RD-05

materialy-na-vystavbu-RD-04

Ak zvolíme vhodné materiály hneď pri stavbe rodinného domunepotrebujeme ho už dodatočne zatepľovať polystyrénom alebo minerálnou vatou.

Dôležité je, aby sme udržali stavebnú konštrukciu v suchu, preto je vhodné použiť materiály, ktoré svojimi vlastnosťami zabezpečia, aby do múrov neprenikala voda. K tomuto účelu je vhodný termokeramický náter ClimateCoating, ktorý ochráni stavbu pred vplyvmi počasia (zabráni prenikaniu vody) a zníži riziko tvorby trhlín na fasáde a tým aj tvorbu plesní a rias. Náter ClimateCoating zabezpečí, že hodnota tepelného odporu R bude stále rovnaká, ako udáva výrobca, pretože vonkajšie múry zostanú suché.

V ideálnom prípade môžeme použiť aj tepelnoizolačnú a sanačnú omietku ISOTEX, ktorá je paropriepustná. Spolu s termokeramickým náterom ClimateCoating zabezpečíme stavbe dokonalú ochranu s dlhou životnosťou.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Ochrana obvodových múrov stavebnej konštrukcie

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX je hotová suchá zmes na báze granulovaných kremičitých guľôčok, ktorá po zmiešaní s vodou vytvorí dokonalú plastickú, vysoko adhéznu hmotu určenú k použitiu ako izolácia proti vlhkosti a zároveň ako tepelná a zvuková izolácia stien budov.

Omietka ISOTEX nanesená na fasádu pracuje v režime membránovej sanácie. Omietka prepúšťa vlhkosť vo forme pary prestupujúcej z muriva (stien) a z interiéru, čím dochádza k jej pravidelnému odvádzaniu a k následnému zlepšeniu tepelno-izolačných vlastností muriva t.j. k zvýšeniu hodnoty parametra R (tepelný odpor stavebnej konštrukcie).

Veľkou výhodou omietky ISOTEX je to, že je veľmi ľahká. Jej hmotnosť na m2 je 3x menšia ako bežné omietky a tým nezaťažuje stavebnú konštrukciu.

Samotná tepelnoizolačná omietka ISOTEX má hodnotu tepelného odporu R = 3,07 m2K/W (vypracoval: Akad. arch. Et Ing. arch. Petr David, aut. Arch.). Aplikovaním na vonkajšiu fasádu domu zvýši celkovú hodnotu tepelného odporu R stavebnej konštrukcie.

Termokeramický náter ClimateCoating

ClimateCoating tvorí ochranný štít vrstvy termoizolačnej omietky ISOTEX, ktorý vďaka unikátnemu zloženiu odvedie vlhkosť, avšak zabraňuje spätnému prechodu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do materiálu stavebnej konštrukcie. ClimateCoating zabezpečuje teplotnú stálosť a teda nedochádza k degradácii (k prasklinám) muriva resp. stien vplyvom vysokého rozdielu teplôt.

Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX vám zabezpečí v spolupráci s náterom ClimateCoating ThermoProtect plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam tepelnoizolačnej omietky ISOTEX a nanotechnologii v termokeramickom nátere ClimateCoating vám v toto spojenie zabezpečí reguláciu vlhkosti v murive (udržuje ju stále v suchu = iba “suchý kabát hreje”). Koeficient absorbcie vody je menej ako 3% za 120 dní prítomnosti vo vode a vďaka svojim difúznym vlastnostiam – koeficient priepustnosti vodných pár = 7, napomáha rýchlo odstrániť vlhkosť, čím zamedzuje vzniku plesní na povrchu a vo vnútri konštrukcie budov.

Používajte na stavbu domu moderné stavebné materiály

Vývoj a technológie sa posúvajú dopredu a stavebníctvo nie je výnimka. Ak sa rozhodujeme pre výstavbu rodinného domu, mali by sme zvážiť aj použité materiály. Výrobcovia tehlových blokov sú schopní vyrobiť tehly s vynikajúcim tepelným odporom R a v kombinácii s ochranou fasády pred vlhkosťou nie je potrebné dodatočné zateplenie domov.

V konečnom dôsledku si myslím, že kombinácia tehly s menšou šírkou (napr. 25cm) a kontaktného zateplenia polystyrénom (minerálnou vatou) vás bude stáť viac finančných prostriedkov (nehovoriac o hygienických rizikách – plesne, alergie, riasy, …), ako keď si hneď na začiatku vyberiete tehlu s výbornými tepelnoizolačnými vlastnostami a zabezpečíte, aby vaše obvodové múry boli suché.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *