Kondenzácia vody v električkách: pomohol keramický náter
2 min čítaniaNízkopodlažná električka EVO2 je projekt firiem TW Team, PRAGOIMEX a.s. a Dopravného podniku Liberec a Jablonec. Aj napriek najmodernejšiemu vybaveniu električky EVO2 dochádzalo k problémom s kondenzáciou vody na miestach, kde sú uložené elektronické súčasti vozidiel. Práve problém kondenzácie vody a vodných pár bol hlavným dôvodom, ktorý zabraňoval električke EVO2 obdržať schválenie dráhovej inšpekcie pre prevádzku na dráhových komunikáciách a teda jej uvedenie do bežnej prevádzky.
Problém s kondenzáciou vody
Firma HFR s.r.o. bola oslovená výrobcom električky, aby pomocou endotermických náterov ClimateCoating (starý názov: ThermoShield) vyriešila problém, ktorý sa z počiatku zdal byť neprekonateľným – teda problém s kondenzáciou vody v technických fabiónoch (v priestoroch medzi strechou a vnútorným stropom električky, kde je vedená elektroinštalácia a ďalšie dôležité súčasti – kondenzovala voda a dochádzalo k rôznym skratom a poruchám).
Tento problém s kondenzáciu vody by mohol vyriešiť termokeramický náter ClimateCoating IndustrySpecial , ktorý svojimi vynikajúcimi vlastnosťami prakticky nemá vo svojom „obore“ konkurenciu.
Po natretí vnútorného plášťa vozidla v priestore fabionov špecializovaným termo-reflexným náterom ClimateCoating IndustrySpecial, došlo k vysušeniu vlhkosti a zabránenie vzniku ďalšej kondenzácie vody. Náter obstál aj testovanie pri veľkých teplotných zmenách v tých najnáročnejších podmienkach. Vďaka zvýšeniu teploty rosného bodu a laminárnemu prúdeniu bez použitia ventilátorov došlo k vyschnutiu všetkých uzavretých priestorov a prevencii vzniku kondenzácie vody v elektroinštalácii.
Električka EVO2 dostala osvedčenie dráhovej inšpekcie a povolenie k riadnej prevádzke po dvoch mesiacoch testovania a vycestovala do libereckých ulíc v druhej polovici roka 2013. Naďalej sa počíta s rozšírením električiek typu EVO2 v Liberci a v ďalších slovenských mestách.