Horľavosť kontaktných zatepľovacích systémov
6 min čítaniaO horľavosti či nehorľavosti penového alebo expandovaného polystyrénu (EPS) sa toho popísalo už veľa – výrobcovia a predajci polystyrénu tvrdia, že je “nehorlavý”, ostatní sa opierajú o štítok výrobcu, kde podľa štátnej normy STN EN 13501-1 (trieda reakcie na oheň) dosahuje expandovaný polystyrén triedu E (horľavý).
Dovolím si citovať vyjadrenie asociácie APPO SR, ktorá reagovala na článok: Expandovaný polystyrén ako izolácia vo vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémoch (ETICS)“, od autora: Ing. Juraj Akuratný. (www.tzbportal.sk , úplné znenie článku).
Asociácia APPO SR (www.appo.sk) vznikla v roku 2006. Jej hlavným poslaním je neustále zvyšovanie kvality protipožiarnej ochrany budov pri ich výstavbe, užívaní a rekonštrukcii, a tým aj zvyšovanie ochrany užívateľov budov a majetku. Dôležitou súčasťou tohto procesu je kvalita správneho zhotovovania konštrukcií stavieb s požiadavkami na požiarnu bezpečnosť.
Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (APPO SR) upozorňuje odbornú verejnosť na nepravdivé a zavádzajúce informácie v uvedenom článku.
Pre správne zabudovanie stavebných výrobkov do stavieb v SR je nutné, aby výrobcovia stavebných výrobkov a ich komponentov poskytli projektantom, stavebníkom a orgánom dozoru informácie požadované právnymi predpismi Slovenskej republiky. Deklarované informácie slúžia okrem iného na určenie, či daný materiál, výrobok, alebo konštrukčný systém budovy sú horľavé alebo nehorľavé.
Obr: Požiar vo francúzskom meste Dijon s tragickými následkami. Podľa veliteľa zásahu (Commander Jean-Louis Marc pre tlačovú agentúru France-Presse) sa zdá, že tepelná izolácia obvodového plášťa budovy prispela k šíreniu požiaru a vytvorila veľké množstvo dymu. Požiar vznikol v nočných hodinách v kontajneri na odpadky a rýchlo sa rozšíril na stenu budovy.
APPO SR odmieta akúkoľvek relativizáciu a zľahčovanie týchto pojmov z dôvodu, že zatriedenie stavebných výrobkov do týchto kategórií má zásadný vplyv na to, v akej aplikácii je možné tieto výrobky použiť na stavbách v SR z hľadiska všeobecne záväzných právnych predpisov.
V prípade expandovaného polystyrénu (EPS) na tepelnú izoláciu budov, ako aj kontaktného zatepľovacieho systému (ETICS), kde je EPS použitý, je jednou zo základných deklarovaných vlastností trieda reakcie na oheň podľa STN EN 13501-1. Expandovaný polystyrén (EPS) typicky dosahuje triedu E a zatepľovací systém na jeho báze triedu B-s1,d0. V zmysle platnej STN EN 13501-1 sú to teda výrobky horľavé.
Autor prirovnáva vlastnosti EPS k minerálnej vlne. Minerálna vlna ako tepelnoizolačný výrobok pre kontaktné zatepľovacie systémy typicky dosahuje triedu A1 a kontaktný zatepľovací systém (ETICS) zhotovený na jej báze typicky dosahuje triedu A2-s1,d0. Podľa STN EN 13501-1 sú tieto výrobky nehorľavé.
Ing. Juraj Akuratný rozvádza problematiku stavu konečného používania, zabúda však uviesť, že výrobcovia stavebných výrobkov, vrátane všetkých druhov tepelných izolácií, sú v prvom rade povinní deklarovať triedu reakcie na oheň výrobku tak, ako sa uvádza na trh, teda samotnej izolačnej dosky. Tento údaj sa musí povinne uviesť na označení CE a vo Vyhlásení zhody.
Autor správne poukazuje na problematiku kvality realizácie kontaktných zatepľovacích systémov, keď uvádza, že: „Podmienkou na získanie takých výsledkov je vyhotovenie ETICSu podľa platnej a hlavne správnej technickej dokumentácie s riešením veľmi dôležitých detailov, na ktoré sa žiaľ pri realizácii často zabúda.“ Ak naozaj dochádza k tomu, že určité druhy horľavých stavebných konštrukcií sa často zhotovujú spôsobom, ktorý je v rozpore s technickými požiadavkami na ich bezpečné používanie, ide o celospoločenský problém ktorý je nutné riešiť. Každý takýto prípad je závažným porušením právnych predpisov a možným ohrozením bezpečnosti obyvateľov týchto budov.
APPO SR nepovažuje za vhodné venovať sa v tejto dobe rozoberaniu problematiky bývalého systému hodnotenia stupňa horľavosti stavebných hmôt, pretože tento systém sa v SR nepoužíva už viac ako 4 roky a odborná verejnosť je s týmto stavom dostatočne oboznámená. Na určenie toho, či stavebný výrobok je horľavý alebo nie, sa od 1.1.2008 používa výlučne trieda reakcie na oheň podľa STN EN 13501-1. To, na akú aplikáciu je možné daný výrobok alebo zostavu použiť, určujú právne predpisy, najmä Vyhláška MV SR č. 94/2004 Z.z. v platnom znení. Na určenie požiarnej bezpečnosti u zmien stavieb, ktoré boli navrhnuté pred nadobudnutím platnosti tejto vyhlášky, platí STN 73 0834 a súvisiace normy. Tieto predpisy určujú to, či v danej aplikácii je možné použiť určitý, horľavý alebo nehorľavý, stavebný výrobok, teda aj to, v akých aplikáciách sa použitie horľavých výrobkov považuje za bezpečné. Rovnako existuje celý rad aplikácií, kde horľavé výrobky v konštrukciách stavieb nie je možné použiť.
O tom, aké škody môže zateplenie polystyrénom spôsobiť si môžete prečítať v nasledujúcom článku. V ňom je vložené video, ktoré autenticky zachytáva požiar v panelovom dome vo Francúzsku – požiar sa po fasáde veľmi rýchlo rozšíril na ďalšie poschodia.
Poznámka: Nepáči sa vám zatepliť svoj vlastný dom polystyrénom a chcete kontaktné zateplenie? Použite radšej minerálnu vatu. Hľadáte iné riešenia ako zatepliť dom alebo vás trápia plesne na fasáde? Pozrite sa na tepelnoizolačnú omietku ISOTEX , zatepľovací systém ISOTEX alebo na termokeramický náter ClimateCoating.
Zateplovací systém ISOTEX má množstvo výhod – má dlhú životnost, je paropriepustný, chráni fasádu pred vlhkosťou, znižuje riziko tvorby plesní a vykazuje nie malé energetické úspory na vykurovaní. Navyše neobsahuje žiadne škodlivé látky, ako penový polystyrén.
Je len na Vás, pre ktorý zatepľovací systém sa rozhodnete – v dome budete bývať Vy.
Prečo zvoliť omietkový zatepľovací systém ISOTEX ? Aké sú jeho hlavné výhody?
- Minimálna funkčná životnosť 30 rokov
- Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
- Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (bez tvorby zelených rias, húb a plesní)
- Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
- Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
- Jednoduché spracovanie
- Nízka hmotnosť systému: 8,0 kg/m2
- Ekologický materiál
- Rýchla aplikácia
- Systém tepelnej ochrany ISOTEX / ClimateCoating® je lepší ako kontaktné zatepľovacie systémy
Ďalšie články o omietkovom zatepľovacom systéme ISOTEX :
- Zatepľovací systém ISOTEX: revolučná technológia v zateplení
- Zateplenie domu systémom ISOTEX
- Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX
- Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom ISOTEX
- Aplikácia tepelnoizolačnej omietky na murivo, systém ISOTEX
- Zatepľovací a odvlhčovací omietkový systém ISOTEX
- Súčiniteľ prestupu tepla a zatepľovací systém ISOTEX