Denné letecké znaky na komínoch: obnova, umiestnenie, farebná kombinácia
6 min čítaniaDenné letecké znaky na komínoch a iných stavebných prvkoch musia podľa Leteckého úradu SR spĺňať všetky konštrukcie, ktoré sú vysoké cca 10 m od úrovne strechy budovy. Z tohto dôvodu sú povinný všetci majitelia nehnuteľností dodržiavať toto nariadenie a dbať na to, aby letecké znaky boli aj po určitom čase od realizácie funkčné a viditeľné.
Komíny sú neoddeliteľnou časťou modernej doby a hospodárskeho rozvoja a využívajú sa v najväčšej miere hlavne na odvod spalín z objektov. Napájajú sa teda naň kachle, pece, krby alebo kotle, u ktorých funguje ako jednoduché vzduchové čerpadlo. Horúce spaliny v komíne majú nižšiu hustotu než vzduch okolo, stúpajú preto komínom hore a na ich miesto je nasávaný čerstvý vzduch. Tlaku, ktorý ženie vzduch komínom, sa hovorí ťah komína. Ten je závislý od výšky komína a pomeru vnútorného priemeru k objemu spalín. Preto sú v priemyselných prevádzkach stavané vysoké komíny.
Pár zaujímavostí:
- Najvyšší komín na svete je súčasťou tepelnej elektrárne Ekibastuz GRES-2 v Kazachstane, ktorý je vysoký 419,7 metrov.
- Najvyšší komín v Európe je v Slovinsku ako súčasť tepelnej elektrárne Trbovlje a meria 360 metrov.
- Najvyšší komín na Slovensku je komín elektrárne Nováky, vysoký 300 metrov.
Umiestnenie leteckých znakov
Letecké znaky denného prekážkového značenia musia byť umiestnené na stavebnej konštrukcii po celej ich výške cca 10 m od úrovne strechy budovy, a to siedmimi pruhmi o výške cca 1,40 m.
Farebná kombinácia
Použitá musí byť striedavo farba červená alebo oranžová a biela, pričom vrchný a spodný pruh musí byť červený alebo oranžový (tzn. štyri pruhy červené /oranžové/ a tri biele). Na náter červenej, resp. oranžovej farby musí byť použitá farba oranžová návestná č. 7550 alebo červená rumelková č. 8140 podľa STN 673067, iný odtieň červenej musí byť odsúhlasený Leteckým úradom SR.
Podľa vzorkovníka farieb RAL sú tieto farby označené ako:
- Červená rumelková RAL 2002
- Oranžová návestná RAL 3024, RAL 3026
Renovácia a údržba továrenských komínov
Komín patrí medzi jednu z najnamáhanejších častí stavby, preto si od nás vyžaduje nielen pravidelnú starostlivosť, ale z času na čas si na nás počká aj oprava starého komína.
Bežne sú vystavené teplotám od 10 do 400 °C, pri vznietení sadzí až do 1600 °C, pôsobeniu vodnej pary a chemikálií vznikajúcich v dymových splodinách. Nečudo, že po určitom čase ich treba rekonštruovať, obnoviť alebo vymeniť. Na tieto práce je najlepšie privolať skúseného odborníka.
Je totiž celkom možné, že najmä staršie komíny, ktoré už majú nejaké to desaťročie za sebou, už zrejme dávno vôbec nezodpovedajú požiadavkám technického stavu komína. Ohrozená je totiž bezpečnosť a samozrejme, aj majetok. A tak, či už ide o výstavbu nového alebo opravu starého komína, budete musieť opravu a renováciu komína minimálne prekonzultovať s odborníkom. Ak nezveríte opravu starého komína kvalitnej firme a pustíte sa do nej sami, mali by ste podľa zákona nechať komín po oprave skontrolovať spôsobilej osobe. Revízny technik musí preveriť stav komína a pokiaľ je v poriadku, vytaviť revíznu správu.
K rekonštrukciám a opravám komínov by sa malo pristupovať priebežne nielen kvôli bezpečnosti a dodržaniu platných noriem, ale aj z dôvodu technického pokroku. V súčasnosti sú k dispozícii systémy, ktoré zohľadňujú rôznorodosť súčasných spotrebičov i palív.
Bezpečnosť komínov na území Slovenska upravuje vyhláška č. 401/2007 Z. z., ktorá vstúpila do platnosti v septembri roku 2007. Tá ukladá fyzickým aj právnickým osobám povinnosť udržiavať komín v dobrom technickom stave a taktiež musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie. Kontroly sa týkajú aj chát a chalúp. Lehoty čistenia a kontroly komína závisia od tepelného výkonu spotrebiča a druhu paliva.
Obnova a údržba denného prekážkového značenia na komínoch
Denné letecké znaky na komínoch by mal udržiavať viditeľné a v dobrom stave každý majiteľ komína. Na obnovu a údržbu továrenských komínov existujú špeciálne zamerané firmy, ktoré sa venujú tejto činnosti. Tie po prvotnej obhliadke komína vám presne povedia, čo všetko bude potrebné vykonať. Niekedy stačí len komín zvonku očistiť, niekedy je potrebné komín na poškodených častiach opraviť.
Ako náter je veľmi vhodný termokeramický náter ClimateCoating ThermoProtect založený na nanotechnológii, ktorý je veľmi odolný voči klimatickým vplyvom, má výbornú roztiažnosť a reflexiu ÚV žiarenia. A čo je tiež veľmi dôležité – má veľmi dlhú stálosť farieb – čím predlžuje životnosť komínov. Svojimi vlastnosťami dokonale chráni všetky druhy komínov.
ClimateCoating tvorí ochranný štít, ktorý vďaka unikátnemu zloženiu odvedie vlhkosť, avšak zabraňuje spätnému prechodu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do materiálu stavebnej konštrukcie. ClimateCoating zabezpečuje teplotnú stálosť a teda nedochádza k degradácii (k prasklinám) muriva resp. stien vplyvom vysokého rozdielu teplôt.
ClimateCoating zabezpečí plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam docielite reguláciu vlhkosti v stavebnej konštrukcii (udržuje ju stále v suchu). Koeficient absorbcie vody je menej ako 3% za 120 dní prítomnosti vo vode a vďaka svojim difúznym vlastnostiam – koeficient priepustnosti vodných pár = 7, napomáha rýchlo odstrániť vlhkosť, čím zamedzuje vzniku plesní na povrchu a vo vnútri konštrukcie komínov.
Výhody náterov ClimateCoating ThermoProtect
- Dlhotrvajúca ochrana fasády s ClimateCoating ThermoProtect pred škodlivými vplyvmi životného prostredia ako ultrafialové žiarenie, smog, prach, kyseliny, soli a morská voda
- Ochrana pred poveternostnými vplyvmi ako je dážď, sneh a krupobitie…
- ClimateCoating ThermoProtect znižuje riziko tvorby plesní, rias, machov a húb
- Energetické úspory v zime aj v lete
- ClimateCoating ThermoProtect znižuje tvorbu trhlín v podklade
- Dlhodobá farebnosť
Väčšina továrenských komínov je vo veľmi zlom stave a nutne potrebuje renováciu. Takáto obnova vyžaduje nie malé finančné prostriedky, no pri zvolení vhodného materiálu na ich obnovu môžete predĺžiť ich životnosť a podobné opravy nemusíte robiť tak často. Skúsenosti s náterom ClimateCoating hovoria, že aj po 20-tich rokoch budú farby dostatočne žiarivé, akoby sa renovácia vykonala pred pár týždňami.