22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako znížiť náklady na kúrenie? Poradíme, ako ušetriť

7 min čítania

S blížiacim sa obdobím zimných mesiacov sa začína energeticky náročnejšie obdobie: vykurovacia sezóna. Tá so sebou prináša zvýšené náklady na kúrenie a tým aj väčšie zaťaženie rodinného rozpočtu. Poradíme vám, ako jednoduchými opatreniami môžete u vás doma znížiť náklady za kúrenie a ušetriť.

Základom správneho a hlavne úsporného kúrenia je zabrániť prekurovaniu priestorov bytu či domu. Už pri zvýšení teploty o 1°C sa zvýši spotreba na kúrenie o 6%.

Rovnako je dôležité vedieť regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach. Tá by totiž nemala byť rovnaká v spálni a kúpeľni. Dôležitá je tiež samotná regulácia kúrenia podľa potrieb členov rodiny; teplotu znížiť, ak nie sú doma a zvýšiť v čase, keď sa všetci vracajú. Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania – večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu.

Upravte si teplotu v miestnostiach reguláciou radiátorov

Radiátory nevypínajte. Pri odchode z bytu napríklad do práce môžete nastavením nižších hodnôt na termostate na niekoľko hodín utlmiť ich výkon a dočasne tým znížiť vnútorné teploty asi o 4-5 °C. Pri príchode do bytu a otvorení ventilov do pôvodnej polohy sa vnútorná teplota rýchlo ustáli na požadovanej teplote. Tu sa prejaví úspora až do výšky 30 % počas tlmeného vykurovania. Úplné zatváranie radiátorov je vyslovene škodlivé. Podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu potom trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien. Radiátory nezabudnite pravidelne odvzdušňovať!

znizit-naklady-za-kurenie-04

Vetrajte krátko a intenzívne

Mohlo by sa zdať, že vetraním nám teplo uniká a napokon platíme za kúrenie viac, nie je to pravda za predpokladu, že vetráme správne. Vzduch v miestnosti by sa mal vymeniť každé dve hodiny, v zimnom období je lepšie vetrať krátko a intenzívne viackrát za deň.

Spotreba tepla stúpa dlhodobým vetraním bytu, pri ktorom dochádza k nadmernému ochladzovaniu miestností a stien. Vetrať preto treba krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie. Studený vzduch prúdiaci škárami nekvalitných okien a dverí spôsobuje vyššiu spotrebu tepla, preto je vhodné okná utesniť, prípadne vymeniť za kvalitnejšie.

Utesnite vchodové dvere

Vchodové dvere do bytu je zvlášť vhodné utesniť proti nadmernému prúdeniu vzduchu, často až prievanu. V zimnom období je výhodné inštalovať k vchodovým dverám záves, ako to býva napríklad pri vstupoch do predajní.

Vplyv stavebnej konštrukcie na úniky tepla

  • Steny – cez obvodové steny uniká veľká časť tepla – 20% až 25%
  • Strecha – cez strechu rodinného domu uniká 35% až 40 % tepla.
  • Okná – kvalitné drevené alebo plastové okná dokážu znížiť tepelné straty vášho domu o 25 % až 35 %, v byte až do 45 %
  • Dvere – platí ako pri oknách

Rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti s ClimateCoating ThermoPlus

Teplá hlava a studené nohy, a to pri naplno pustenom kúrení – kto by nepoznal tento častý pocit typický v zimných mesiacoch? Termokeramický náter ClimateCoating ThermoPlus sa postará o rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti. Teplotný rozdiel medzi podlahou a stropnou časťou tak môže robiť menej ako 2°C. Súčasne sa zabráni tvorbe kondenzátu na stenách a tvorbe pliesní. Môže sa tiež obmedziť vetranie, pri ktorom draho získané teplo doslova vyletí oknom.

Steny ošetrené náterom ClimateCoating ThermoPlus vytvárajú veľký keramický povrch, a preto pôsobia behom studených mesiacov podobne ako kachlová piecka, ktorá vyžaruje svoje príjemné teplo do miestnosti. Keramické duté guličky, ktoré sú obsiahnuté v nátere ClimateCoating ThermoPlus, vedú teplo ako „minikachle“. Náter vďaka svojim vlastnostiam a značne zväčšenému povrchu stien rýchlo a dobre rozvádza sálavé teplo od tepelného zdroja do vzdialenejšieho povrchu stien a stropu. Kachle teraz omnoho rovnomernejšie „sálajú “ teplo do miestnosti. Súčasne sa „vytiahne“ nadmerná vlhkosť zo stien a odovzdá sa do vzduchu. To je rozhodujúce pre izolačný efekt, lebo suché steny izolujú omnoho lepšie ako vlhké.

Vychladnuté priestory, napr. po návrate z ciest, sa rýchlejšie zohrejú. A pri nepretržitej prevádzke môžete tak vaše kúrenie značne zredukovať. Takto môžete ušetriť cez 30% nákladov na kúrenie.

Regulačná technika vždy pomôže

Investície do regulačnej techniky pre radiátory patria k vôbec najrýchlejšie návratným investíciám, ktoré môžete v oblasti energií realizovať.

Systém individuálneho vykurovania

Významnú zmenu v úsporách tepelnej energie predstavuje systém individuálneho vykurovania IRC (Individual Room Control). Pri jeho použití dochádza k energetickým úsporám cca 30% a investícia sa potom vracia približne po 3 rokoch.

IRC pracuje na princípe riadenia teploty zvlášť pre každú miestnosť. Ťaží z toho, že v miestnostiach, ktoré práve nevyužívame alebo v ktorých nie je potrebné toľko tepla, vykurujeme na nižšiu teplotu. Tým sa dá ušetriť aj niekoľko desiatok percent energie. To môže byť uplatnené pre mnoho typov budov – rodinné domy, administratívne budovy, penzióny, školy, atď.

Termostatické hlavice

Ovládanie výkonu radiátoru pomocou obyčajného kohútika je síce najjednoduchšou možnosťou obsluhy, ale taktiež tou najmenej vhodnou. Je nepresná a pracná. Prínosom bolo zavedenie tzv. termostatických hlavíc, s ktorými sa dnes stretneme už u väčšiny radiátorov. Tie sa jednoducho namontujú na pRadiátory jsou často špatně izolované. Dodatočná izolácia pomocou fólie je účinná, jednoducho sa inštaluje a odráža teplo do miestnosti. Prednosťou termostatických ventilov je predovšetkým nízka obstarávacia cena a tým aj rýchla návratnosť investície. Ventily s termostatickými hlavicami nepoužívajú žiadnu pomocnú energiu. Reagujú iba na odchýlku medzi nastavenou a skutočnou teplotou v miestnosti. Požadovanú teplotu používateľ určí manuálnym nastavením hlavice na príslušnú hodnotu.

Ekvitermická regulácia

Ekvitermická regulácia je regulácia zdroja tepla na základe vonkajšej teploty, pri uchovaní konštantnej teploty v miestnosti. Tepelné straty budovy sú závislé na vonkajšej teplote. Princíp ekvitermickej regulácie teploty nie je nič zložitého. Spočíva v riadení teploty vykurovacej vody radiátora v dome podľa vonkajšej teploty. Ide o to, aby teplota v miestnosti zostala zachovaná na požadovanom stupni keď dôjde k zníženiu vonkajšej teploty. Toho sa docieli zvýšením teploty dodávanej vykurovacej vody do kúrenia. O to sa stará zmiešavací ventil, ktorý k ohriatej vode vychádzajúcej z kotla primiešava ochladenú vodu, vracajúcu sa z vykurovacích telies späť do kotla.

Zavedením ekvitermickej regulácie sa zbavíte nepríjemného kolísania teploty a získate značnú úsporu energie. Energia sa ušetrí tým, že sa výhrevné teleso neohrieva na maximum, aby vydalo najvyšší výkon, ale je do neho privádzaná vykurovacia voda iba takej teploty, aby pokryla tepelné straty. Radiátor potom vydá len taký tepelný výkon, ktorý stačí na ohriatie miestnosti na danú teplotu v závislosti na teplote vonku.

znizit-naklady-za-kurenie-02

Ako znížiť náklady na kúrení a ušetriť?

  • Prispôsobte teplotu miestnosti svojim potrebám a účelu miestnosti.
  • Kúrenie v noci a pri dlhšej neprítomnosti stlmte.
  • Vetrajte nárazovo a viackrát za deň.
  • Radiátory pravidelne odvzdušňujte. Vzduch vo vyhrievacom okruhu môže náklady na kúrenie zvýšiť až o 15%.
  • Pred radiátor nestavajte nijaké predmety ani nábytok a závesy prispôsobte výške radiátora.
  • Rolety alebo závesy v noci zaťahujte.
  • Niekedy sa môže vyplatiť aj výmena vykurovacieho systému – moderné zariadenie šetrí vďaka vysokému stupňu účinnosti životné prostredie i peňaženku.

Zateplením domu znížime energetickú náročnosť celého objektu

Náklady na kúrenie môžeme ušetriť aj zateplením stavebného objektu a tým znížiť jeho celkovú energetickú náročnosť. Je na vás, aký materiál na zateplenie použijete – osobne by som však doporučil zateplovací systém ISOTEX. Vyznačuje sa predovšetkým veľmi dlhou funkčnou životnosťou, pretože namiesto polystyrénu alebo minerálnej vlny je ako jadro zateplovacieho systému použitá tepelnoizolačná omietka ISOTEX. V kombinácii s ochranným termokeramickým náterom ClimateCoating udržuje stavebnú konštrukciu v suchu a tým minimalizuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *