21. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako zabrániť kondenzácii vody na stenách?

4 min čítania

Kondenzácia vody na povrchu steny vzniká v dôsledku dosiahnutiu rosného bodu vodných pár vo vzduchu. Býva spôsobená nedostatočnou tepelnou izoláciou steny, prítomnosťou tepelného mostu alebo v zateplenom dome polystyrénom – v kombinácii v plastovými oknami dom úplne uzatvoríme a stáva sa nepriedušný.

V niektorých prípadoch býva kondenzácia vody na stenách spôsobená aj vysokou vlhkosťou vzduchu – keď sa varí a nevetrá. Ale to už je potom vlhké všetko.

Riziko tvorby plesní

Obrovským problémom je vznik plesne na vnútorných povrchoch. Skondenzovaná voda umožňuje rast plesní na materiáloch, ako je latex vo farbe na steny (napr.: Primalex).

Vzduch obsahuje plesňové spóry (výtrusy) rôzneho druhu, ktoré sa podobne ako prach usádzajú na povrchoch stien a nábytku. Ani na vzduchu, ani na suchých povrchoch nenachádzajú tieto spóry podmienky na rast. Ak povrch zvlhne (kondenzuje voda, presiakne dažďová voda, zatečie voda z vane a pod.), začínajú tieto plesňové spóry veľmi bujne rásť, vytvoria viditeľný plesňový trávnik. Ak táto vlhkosť vyschne, prestane nárast – vývoj plesne a začne až vtedy, akonáhle sa vlhkosť opäť vyskytne. Ak chceme odstrániť už vzniknutú pleseň, musíme dbať predovšetkým na to, aby povrchy napadnuté pliesňou vyschli, a zabrániť opakovateľnému zvlhnutiu. Pleseň potrebuje vlhkosť, a tá môže vzniknúť kondenzáciou (zrazením) vody nachádzajúcej sa vo vzduchu.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

priciny-rosenia-skiel

Čo robiť, aby sme eliminovali kondenzáciu vody?

1. Vetrať

Znížiť vlhkosť v miestnosti môžete rôznymi spôsobmi – najjednoduchšie riešenie je rýchle vyvetranie.

Pravidelné vetranie – tri až štyrikrát denne ráno, napoludnie, popoludní a pred spaním. Samozrejme, ak nie ste doma, nemusíte bežať z roboty domov napoludnie vyvetrať. V zime treba vetrať krátko – suchý vzduch v našej miestnosti nemá ani 100 kilo (kubík suchého vzduchu má hmotnosť asi 1,2 kg) – vyženieme ho von aj s vlhkosťou – a rýchlo naberieme nový tak aby nám neochladli steny, podlaha a strop – ktorých hmotnosť a aj schopnosť podržať teplo je stonásobne vyššia ako pri vzduchu. Krátkym účinným vetraním v zime ušetríme peniaze za teplo.

2. Sledujte vlhkosť v interiéri

Kúpte si teplomer s vlhkomerom (investícia cca 20-30 EUR), ktorý vám ukáže vlastnosti vzduchu. Niektoré typy vlhkomerov pípaním upozornia, že vlhkosť vzduchu presiahla určitú hranicu. Ak vlhkomer ukáže vyššiu vlhkosť – vyvetrajte. Vlhkosť by mala byť medzi 45% až 55%.

3. Nútené / riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Nútené / riadené vetranie s rekuperáciou tepla je najdrahšie riešenie. Rekuperátor tepla je zariadenie pre vetranie s minimálnym únikom tepla. Tento systém pracuje na základe výmeníka tepla, ktorý tým, že z odvádzaného vzduchu odoberá teplo prípadne ho v sebe akumuluje a odovzdáva ho do čerstvého vzduchu privádzaného z vonkajšieho prostredia do interiéru, minimalizuje tepelné straty, ktoré by vznikali pri potrebe privádzaný čerstvý vzduch ohrievať na požadovanú teplotu. Nevzniká teda efekt prudkého ochladenia v interiéri ako v prípade bežného vetrania oknami.

4. Ošetrenie stien náterom ClimateCoating ThermoPlus

Pokiaľ by ste ošetrili steny náterom ClimateCoating ThermoPlus – povrchová teplota stien (pri 50% vlhkosti vzduchu a teplote vzduchu 20°C) určite neklesne pod rosný bod (v tomto prípade 9,3°C) a tým pádom nemôže vzniknúť na stenách „kondenzát“ vodnej pary – čiže živná pôda k rastu plesní. Týmito skvelými vlastnosťami ClimateCoating ThermoPlus zabraňuje tvorbe plesní na stenách domu / bytu.

ClimateCoating ThermoPlus trojnásobne znižuje prestup tepla a zvyšuje povrchovú teplotu steny.

ClimateCoating ThermoPlus  reaguje na stále sa meniaci obsah vlhkosti vo vzduchu v miestnosti pri bežnom dennom živote a absorbuje prebytočnú vlhkosť. ClimateCoating tak riadi všetok obsah vlhkosti v miestnosti. Podobné vlastnosti sú známe pri textílií GoreTex® alebo vlákien SympaTex®. Cítite sa dobre, pretože ste obklopení membránou prepúšťajúcou vlhkosť, namiesto toho aby ste sa potili v hermeticky uzavretom „igelitovom sáčku“.

Systém membrán je nastavený tak, že sa vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybuje okolo optimálnych 55%. Aby sa zabránilo tropickej klíme v miestnosti, postačí omnoho kratšia fáza vetrania a napriek tomu bude vlhkosť a teplota vo veľmi prijateľnej rovnováhe. Čistý, optimálne zvlhčený vzduch uľahčí dýchanie. Stručne povedané: spôsobí pohodové klíma.

ClimateCoating ThermoPlus je zvlášť vhodný pre alergikov a astmatikov, lebo neuvoľňuje žiadne známe alergény. Nedochádza ani k zaťažovaniu vzduchu v miestnosti, pretože náter je bez emisií. Slabý zápach pri aplikácií zmizne veľmi rýchlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *