23. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Ako zatepliť kamenné murivo?

5 min čítania

Kameň, ako základný prírodný materiál, sa využíva od čias dávnoveku. Svojim vzhľadom dáva stavbe atmosféru a má veľa praktických výhod. Dnes sa kameň už tak často nepoužíva, no stále sa stretávame aj s novostavbami. Veľa domov staršieho dáta však stále existuje. Ako ich však zatepliť?

Aby sme správne zvolili typ izolácie, musíme poznať jeho vlastnosti. Kamenné murivo sa predtým zatepľovalo zvnútra, pretože kondenzáciu bolo schopné počas roka vyrovnať. Dôležité je, či je murivo chránené voči vzlínajúcej vode. Pokiaľ nie je kvalitne urobená vodorovná hydroizolácia múrov a podláh, tak vám bude dom plesnivieť z vnútra.

Ďalším častým problémom kamenného muriva sú tepelne mosty. Suchá hlinená podlaha celkom dobre izoluje a navyše výborne reguluje vlhkosť v miestnosti. Betón vytvorí tepelný most a podlaha bude chladná. Ľudia čo betónovali podlahu v domoch s kamennými múrmi majú skúsenosť, že im viac vlhli múry. Cez hlinenú podlahu sa vlhkosť z podlahy odparovala. Zabetónovaním sa vlhkosť uzatvorila a prenikala do stien.

Veľa ľudí pri výbere izolácie častokrát automaticky siahne po polystyréne. Nie je to však ideálne riešenie už kôli spomínaným samotným vlastnostiam kameňa a problémom s vlhkosťou. Mňa oslovil jeden zákazník, ktorý vlastní starý kamenný dom a poprosil ma o návrh riešenia zateplenia. Poďme sa teda pozrieť, aký je súčasný stav jeho nehnuteľnosti.

Súčasný stav kamenného domu

Rodinný dom bol postavený v roku 1894 prevažne z kamenného muriva širokého 70 cm po celom obvode a je umiestnený v svahovitom teréne. Sokel po obvode domu má výšku v rozpätí 0 – 35 – 160 cm, v závislosti od terénu. Kamenné základy neobsahujú vodorovnú izoláciu. Obytná časť domu sa nachádza na prízemí, nad obytnou časťou je sýpka s výškou cca 220 cm a nad ňou podkrovie s valbovou strechou.

Vnútorná vlhkosť sa v zimnom období v miestach vďaka zlému prúdeniu vzduchu (za skriňami) zráža a vytvára vlhké mapy, pretože kamenné murivo premŕza (viď.: termosnímky).

Okná majú vonkajší parapet až 23 cm do hĺbky, takže pre kontaktné zateplenie nie je možné pridať žiadnu väčšiu vrstvu.

Zateplenie kamenného muriva tepelnoizolačnou omietkou

Výborné riešenie na zateplenie kamenného muriva je použiť paropriepustnú tepelnoizolačnú omietku v kombinácii s ochranným náterom, ktorý dokáže celý dom chrániť zvonku pred vodou (neprepustí vodu ani vlhkosť do muriva), ale zároveň je paropriepustný a v vnútornej strany dokáže z muriva vytiahnuť prebytočnú vlhkosť. Tento náter je vyrobený na báze nanotechnológie – obsahuje milióny keramických guličiek, ktoré dodávajú náteru ClimateCoating unikátne vlastnosti.

Tip na článok: Omietkový zatepľovací systém ClimateCoating ISOTEX

Aký je zatepľovací systém ISOTEX ?

Systém ISOTEX nepatrí do kategórie tzv. kontaktných zatepľovacích systémov (kam spadá polystyrén, minerálna vlna, a pod) – ISOTEX sa aplikuje priamo na murivo a tým výrazne ovplyvňuje fyzikálne procesy v murive. Tepelnoizolačná omietka spolu s termokeramickým náterom ClimateCoating dokážu účinne odvádzať prebytočnú vlhkosť a tým udržovať murivo suché. Je to podobný princíp ako má známa textília GoreTex – membrána, ktorá neprepustí dažďovú vodu smerom do muriva, no zároveň je paropriepustná smerom von.

Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX

  • Minimálna životnosť zatepľovacieho systému ISOTEX je 30 rokov
  • Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
  • Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (bez tvorby zelených rias, húb a plesní)
  • Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
  • Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
  • Jednoduché spracovanie
  • Nízka hmotnosť zatepľovacieho systému ISOTEX: 8,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rýchla aplikácia
  • Zatepľovací systém tepelnej ochrany ISOTEX / ClimateCoating je lepší ako kontaktné zatepľovacie systémy

Podrobný článok o výhodách zatepľovacieho systému ISOTEX si môžete prečítať v našom ďalšom článku: Výhody zatepľovacieho systému ISOTEX

Ak vás zaujímajú názory ľudí, ktorí si tento systém aplikovali na svoj dom, tu je napríklad názor jedného z nich: Skúsenosti so zatepľovacím systémom ISOTEX

Zlepšenie tepelno izolačných vlastností kamenného muriva a jeho ochrana pred vlhkosťou

Moje doporučenie je na tento starý dom z kamenného muriva aplikovať systém ISOTEX, ktorý výrazne zlepší tepelno izolačné vlastnosti domu a výrazne ochráni stavbu pred vlhkosťou a vznikajúcimi plesňami.

Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX vám zabezpečí v spolupráci s náterom ClimateCoating plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi. Vďaka svojim výborným vlastnostiam omietky ISOTEX a nanotechnologii v termokeramickom nátere ClimateCoating vám v toto spojenie zabezpečí reguláciu vlhkosti v murive (udržuje ju stále v suchu = iba „suchý kabát hreje“). Koeficient absorbcie vody je menej ako 3% za 120 dní prítomnosti vo vode a vďaka svojim difúznym vlastnostiam – koeficient priepustnosti vodných pár = 7, napomáha rýchlo odstrániť vlhkosť, čím zamedzuje vzniku plesní na povrchu a vo vnútri konštrukcie budov.

Aplikácia tohoto systému je pomerne jednoduchá – postup je veľmi podobný ako keď na svoj dom nanášate obyčajnú vonkajšiu omietku. Viacej informácii vám poskytnú naše ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *