22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Zlý stav panelových domov, väčšina potrebuje renováciu

4 min čítania

Dvanásťročného chlapca vážne zranil kus betónu, ktorý sa odtrhol z panelového domu v Liberci. Už je mimo nebezpečia, ale musel podstúpiť operáciu. Súdny znalec potvrdil, že nehodu zavinil zlý stav budovy. Domy na sídlisku sú skoro 40 rokov staré. Prípad tak upozornil na katastrofálny stav niektorých panelákov.

Asi 20 kg kus betónu spadol z balkónu z desiateho poschodia, pod ním práve vtedy prechádzal 12 ročný chlapec – kus betónu do zasiahol do hlavy a vážne zranil. Na zlý stav panelákov upozorňujú miestny obyvatelia už dlho – no márne. Teraz ho ale potvrdil aj privolaný súdny znalec.

Hovorkyňa policajného zboru sa vyjadrila, že vykonávajú šetrenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví, betónová časť z balkónu sa pravdepodobne uvolnila z dôvodu zlého technického stavu domu.

Pozrite si celé video aj s rozhovorom s architektom Petrom Bílkom:

Sami obyvatelia sídliska sa vyjadrujú, že ich príbytky sú v zlom stave a že toto nie je jediný dom v tomto stave. V dome z panelov býva každý tretí Čech. Vek väčšiny týchto domov je aspoň 35 rokov. Na skoro každom panelovom dome je nejaký prvok, ktorý sa svojou životnosťou blíži ku svojmu koncu, takže skoro pri každom panelovom dome je potrebné sa o jeho stav dôkladne starať.

Asi 3/4 tuzemských panelákov ale na opravy, ktoré by ich život predĺžili o ďalšie desiatky rokov, iba čakajú. Podľa štátnych úradníkov aj napriek tomu nehrozí riziko, že udalosti podobné tej v Liberci, bude v dohľadnej dome pribúdať.

„Rozhodne nemôžeme tvrdiť, že by boli nebezpečné. Dokonca takéto okrajové prípady sú veľmi vzácne.“ – tvrdí Jan Wagner, riaditeľ štátneho fondu rozvoja bývania v Českej Republike.

Fond odhaduje, že na opravy panelových domov v Česku bude potrebných 150 až 200 miliárd korún. A pokiaľ peniaze budú – môžu rekonštrukcie trvať aj 20 rokov. Pre predstavu: v roku 2006 sa opravili paneláky za 7 miliárd korún. Štát na to prispel viac ako 1,5 miliardy korún. To bola ovšem mimoriadna sezóna. V niekoľkých predchádzajúcich rokoch to bolo ale 5 krát menej.

Životnosť panelových domov

„Panelové domy sú v katastrofálnom stave“ – tvrdí architekt Petr Bílek – „V poslednej dobe sa napríklad veľa robí zateplenie, ktoré sa častokrát realizuje zle: nevyčistia sa špáry, nezvarí sa a neopraví sa výstuž a po realizácii zateplenia sa voda dostane do výstuží a tým pádom ďalej koroduje a myslím si, že nič iného sa nemohlo stať, len že sa nejaký kus odtrhol a spadol na zem.“

Kontaktné zateplenie nemá zmysel – stav paneláku by sa iba zhoršil

„Existujú 2 cesty a iba rozpočtom by sa mala určiť tá pravá, ktorá je lepšia pre spoločnosť a pre vlastníkov bytov. A síce: uvedomiť si, či búrať alebo zrealizovať totálnu rekonštrukciu. Obyčajná rekonštrukcia alebo zateplenie vôbec nemá zmysel, pretože to bude za 10 rokov ešte horšie. Tie peniaze, ktoré sa do takejto rekonštrukcie dajú – sú úplne zbytočné.“ – pokračuje architekt Petr Bílek.

Kvalitná rekonštrukcia je cesta k predĺženej životnosti panelových domov

„Je potrebné, aby rekonštrukcia panelových domov bola realizovaná kvalitne, aby bola urobená s určitým rozhľadom, s určitou veľkorisosťou tak, aby sa skutočne zlepšila kvalita stavby a aby sa predĺžila životnosť stavby, aby sa zlepšil štandard bývania – predovšetkým nie len aby konštrukčné časti vydržali dlhšie, ale aby sa zlepšilo tepelné hospodárenie. Panelové stavby bohužiaľ trpia tým, že z nich uniká veľa tepla – sú jednoducho nehospodárne z hľadiska vykurovania a tepelnej energie. To všetko vyžaduje pomerne značné náklady, aby tieto panelové domy boli rekonštruované a súhlasím s tým, že súčasný stav nie je dobrý a je potrebné to zmeniť. Na druhej strane to zas nie je tak, že by vo veľkom tie balkóny padali. Každopádne je potrebné paneláky rekonštruovať a sami vlastníci by sa mali postarať o to, aby predĺžili svojmu domu životnosť.“ – Jan Wagner, riaditeľ štátneho fondu rozvoja bývania v ČR.

„Nemyslím si, že by architekti, projektanti a inžinieri Pozemných stavieb pristúpili ku svojej práci nepoctivo – to je jednoducho chyba technológie celého systému, ktorý tu bol v minulosti. Tí ľudia, ktorí zvárali panelové domy asi nechceli, aby to v budúcnosti za 40 rokov spadlo. To je jednoducho systém, ktorý nedovoľuje, aby sa poriadne urobili stavebné objekty. Akonáhle sa do toho nedajú žiadne peniaze, tak to jednoducho fungovať nebude. Ja som sa bavil s pánom doc. Pavlíkom po mojom príchode z Kalifornie po dlhšej dome – dostali sme zákazku regenerácie jedného Libereckého sídliska a po 2 rokoch našej usilovnej práce sme sa dostali do patového stavu, pretože vlastnícke stavy sú veľmi zložité a banky sa nijako nesnažia pomáhať týmto malým veriteľom, aby sa mohli sami postarať o vlastné byty“ – architekt Petr Bílek.

2 thoughts on “Zlý stav panelových domov, väčšina potrebuje renováciu

  1. Zaujímalo by ma, koľko tam je v tej bytovke bytov.

    Nám idú robiť bytovku s 17 bytmi za 204 000 EUR a mne to teda rozhodne príde dosť veľa.
    Dať 12 000 Eur na byt za zateplenie je podľa mňa prehnané a zas sa len niekto ide nabaliť.

    Čo si o tom myslíte, vi sa vyjadriť niekto kto sa v tom vyzná?

    1. Dobry den,
      Celkova cena sa tazko urcuje len podla poctu bytov. Dolezite je vediet, kolko je metrov stvorcových plochy, ktora by sa mala zateplovat. Kazdopadne aj mne sa zda cena dost premrstena a myslim, ze napr. zateplovaci system ETG-TS by vas vysiel mozno o polovicu menej.

      Doporucujem tiez pozriet clanok: https://www.zdrave-byvanie.com/predrazena-cena-zateplenia-bytoveho-domu-skonci-na-sude/

      Ak budete chciet, mozem sa prist pozriet na nasu bytovku a urobit vam cenovu ponuku na system ETG-TS. Ozvite sa mi na mail: a poslite mi vase telefonne cislo – zavolam vam a mozeme sa o tom blizsie porozpravat. (moje tel. cislo: 0903 805 121)

      Prajem pekny den,
      Peter Hofer

      Viac na:
      https://www.zdrave-byvanie.com/vyhody-zateplovacieho-systemu-etg-ts/
      https://www.zdrave-byvanie.com/ako-zateplit-dom-zateplovacim-systemom-etg-ts/
      http://www.thermoshield.sk/zateplenie/omietkovy-zateplovaci-system-etg-ts/
      http://www.etg-ts.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *