Kontaktné zateplenie: tvorba plesní a popraskaná omietka
5 min čítaniaPri rekonštrukcii domu alebo obytnej jednotky je zatepľovanie jednou z najefektívnejších možností investície, ktorá sa vráti v podobe ušetrených nákladov na energie. Ojedinelé však nie sú ani prípady, kedy takýto zásah do stavby jej obyvatelia oľutovali – hromadenie vlhkosti a tvorba plesní už mnohým ľuďom pokazila pocit z teplého domova bezpečného pre zdravie.
Kedy zatepľovanie teda nemá zmysel a aké materiály sa pri zatepľovaní používajú, aby stavba dýchala?
Hrubé múry nepotrebujú kontaktné zateplenie
Istý bytový dom kolaudovaný v roku 1956 sa po dohode vlastníkov bytov teší na generálnu opravu. Nevyhnutnosťou je nová strecha aj kotolňa, no z fondu rozvoja bývania sa snáď ujdú finančné prostriedky aj na vylepšenie exteriéru. Požiadavky na vypracovanie projektovej dokumentácie však zatepľovanie neobsahujú. „Sú to síce staré múry, ale tehlové s hrúbkou pol metra. Celú zimu obyvatelia domu vetrali, museli sme znížiť intenzitu kúrenia. Navyše bytové jednotky nemajú balkóny, vlhkosť zo sušiacej sa bielizne aj pri varení by sa hromadila v interiéri. Vystačíme si s novou fasádou a vyregulovaným kúrením, v meste nie sme jediní,“ vysvetľuje domovníčka Agáta (42). Správca domu jej dal za pravdu a na návrh projektovej dokumentácie prikývol. (Cena zateplenia kontaktným systémom nemusí byť vždy zrovna akceptovateľná.)
Pokiaľ bývate v dome, ktorý sa nápadne podobá uvedenému príkladu – t.j. váš dom má hrubé obvodové múry široké pol metra – nie je nutné kontaktné zateplenie. Jediné, čo je nutné vykonať pri rekonštrukcii: je obnoviť vonkajšiu fasádu a to tak, aby neobsahovala praskliny a neprenikala do múrov dažďová voda. Môžeme využiť vlastnosti termokeramického náteru ClimateCoating – ktorý nám poskytne všetko potrebné: ochráni stavebnú konštrukciu pred vplyvmi počasia, minimalizuje tvorbu mikrotrhlín vo fasáde a prenikaniu vody do podkladu, no zároveň prepúšťa vodné pary z vnútra a udrží nám obvodové múry suché – čo je najlepší predpoklad toho, aby sme získali lepšiu energetickú bilanciu stavby a tým aj úspory na kúrení. Navyše: ušetrené peniaze (z ceny zateplenia a obnovy fasády) môžeme investovať napríklad do výmeny plastových okien v celom bytovom dome.
Existujú ďalšie výnimky, ktoré „nemajú radi“ kontaktné zateplenie polystyrénom? Na pozore by ste sa mali mať aj pri permanentne vlhkých múroch, ktoré zateplením tejto vlastnosti nezbavíte. Najprv treba odstrániť príčinu prebytočnej vlhkosti, vysušiť vlhké múry a až potom uvažovať nad tepelnou izoláciou. Riskujete totiž nielen tvorbu plesní, ale tiež opadávanie omietky a ďalšie problémy.
Obvodový plášť domu by mal dýchať – prepúšťať vodné pary, no brániť vnikaniu vlhkosti do podkladu
U väčšiny stavebných firiem prevláda názor, že zatepľovanie ako také nie je zlým krokom. To, čo spôsobuje hromadenie vlhkosti, je buď nesprávne zvolená technológia alebo materiál, prípadne kombinácia oboch faktorov. Rekonštrukcia by sa preto nemala vnímať po jednotlivých krokoch, ale ako celok. Veľké problémy môže narobiť už aj výmena okien za plastové, kde dochádza k perfektnému utesneniu špár. Z hľadiska tepelných únikov je to určite veľkou výhodou, no pri ventilácii múrov môže ísť o príčinu vzniku plesní.
Kedy nahradíme polystyrén modernými materiálmi?
Šedý, extrudovaný, penový – polystyrén je materiál s dobrými izolačnými vlastnosťami, no nemal by sa používať ako univerzálne riešenie pre všetky druhy stavieb. Zvlášť penový je nevhodný pre múry zápasiace s vlhkosťou. Takisto nie je veľmi odolný voči vysokým teplotám – hrozí popraskanie omietky, na ktorú by sa nemala používať tmavá farba. Za jeho obrovský boom pred rokmi môže nízka cena. Rozhodne však nejde o ekologické riešenie, nakoľko sa polystyrén vyrába z ropy.
Ak sa chystáte zatepľovať – poobzerajte sa aj po ďalších možnostiach
Omietkový zatepľovací systém ISOTEX tvorí tepelnoizolačná omietka ISOTEX a termokeramický náter ClimateCoating. Spolu tvoria revolučný zatepľovací systém s výbornými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Tepelnoizolačná omietka ISOTEX vám zabezpečí v spolupráci s náterom ClimateCoating plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a vytvorí inovatívny termoizolačný zatepľovací systém budúcnosti, ktorý predbehne vaše očakávania.
Medzi hlavné výhody zatepľovacieho systému ISOTEX patrí:
- Funkčná životnosť zatepľovacieho systému
- Výborná ochrana stavebnej konštrukcie
- Znižuje riziko tvorby plesní a rias na fasáde
- Zatepľovací systém ISOTEX je paropriepustný
- Minimálne zaťaženie stavebnej konštrukcie
- Žiadne hygienické riziká
- Cena zatepľovacieho systému ISOTEX
Pracovný postup, ako zatepliť dom zatepľovacím systémom ISOTEX – si môžete prečítať v našom ďalšom článku.
Zelené alternatívy zateplenia
Ak ste ochotný priplatiť si za ekologickejší prístup, zvážte použitie niektorého z prírodných materiálov. Slama, konope, či drevovláknitá izolácia – to všetko patrí k obnoviteľným zdrojom. Čoraz obľúbenejšia je tiež ovčia vlna, pretože je veľmi pružná, tvárna a dokáže sa prispôsobiť aj netypickým priestorom.