22. novembra 2024

Zdravé bývanie

Magazín o zdravom bývaní

Môže rodinný dom prežiť povodne a záplavy? Áno, môže

4 min čítania

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od záplav a povodní v roku 2010 v Prievidzi už pretieklo veľa vody a zatopené domy sú už dávno suché a zrekonštruované, no aj napriek tomu by som sa k nim ešte na chvíľku vrátil. Povodeň vtedy zasiahla miesto, na ktorom bol od roku 1998 rodinný dom ošetrený termokeramickým náterom ClimateCoating.

Silné dlhotrvajúce dažde narobili veľa problémov nejednému majiteľovi rodinného domu. Keď hladiny riek a potokov začnú rýchlo stúpať – ľudia, ktorí bývajú v okolí slovenských tokov sa začnú pripravovať na najhoršie. Napĺňajú vrecia s pieskom, utesňujú všetky dvere a okná na svojich rodinných domoch, aby sa do ich domovov nedostala voda.

Povodne a záplavy sú na Slovensku pomerne častý jav, i keď sa vďaka regulácii slovenských tokov a vybudovaním protipovodňových zábran situácia rok čo rok zlepšuje. Napriek tomu “padne za obeť” rozbúrenej a z koryta vyliatej rieke nie jeden dom.

Škody po záplavách sú zvyčajne vysoké

Škody, ktoré voda po povodniach a záplavách zanechá, sa počítajú na tisíce eur. A čo je ešte horšie – voda oslabí múry (obvodové a vnútorné steny sú celé premočené a nasiaknuté vodou) a môže dôjsť aj k tomu najhoršiemu – narušeniu statiky stavebnej konštrukcie. V tom “lepšom” prípade sa na mokrých stenách začnú tvoriť plesne, ktoré ohrozujú naše zdravie.

Pokiaľ sa už rieka alebo potok vyleje z koryta a voda sa valí na váš rodinný dom – vrecia s pieskom zmiernia dopad povodne. No pravdepodobne nezabránia, aby sa vám dostala voda až do domu.

dom-zaplavy-02

Snažte sa na povodne pripraviť

Dá sa úplne zabrániť tomu, aby vám nezatopilo dom? Záleží na okolnostiach, no zvyčajne je odpoveď: “Nie”. Pokiaľ hladina vody nie je vysoká – pomôžu vrecia s pieskom alebo čerpadlá. V opačnom prípade nijako nezabránite tomu, aby sa voda dostala všade (iba ak by bolo tesnenie okien a dverí také dobré, že by neprepustilo vodu a udržalo tlak ju mimo rodinný dom – v tom prípade by záležalo na ochrane fasády, aby neprepustila vodu a vlhkosť do obvodových múrov).

Ak už nastane situácia, že váš rodinný dom ohrozuje povodňová voda, mali by sme urobiť nevyhnutné opatrenia. Zabezpečiť si vrecia s pieskom, dosky, fólie a iný nepremokavý materiál na tesnenie okien a dverí. Zvážiť, či netreba dočasne presťahovať nábytok a elektrické spotrebiče na vyššie poschodie. Upevniť veci, ktoré by mohla odniesť voda. Pripraviť si zásoby pitnej vody a trvanlivých potravín na 2-3 dni, lieky a lekárničku s prvou pomocou. Tiež suchú a pevnú obuv a oblečenie. Dôležité dokumenty, ako pasy, rodné listy, poistné zmluvy a podobne uložiť do vodotesnej krabice (sáčku, obálky). Spoľahlivo zaparkovať auto s dostatkom pohonných hmôt.

dom-zaplavy-03

Netreba zabudnúť, že v prípade zaplavenia domu treba vypnúť elektrinu, plyn a vodu. Naučte to všetkých členov rodiny.

Dom ošetrený náterom ClimateCoating jediný “prežil” záplavy

Následky a škody po povodniach a záplavách bývajú vysoké. Čiastočne ich však môžeme zmierniť napríklad výberom ochranného náteru na vašej fasáde.

V roku 1998 sa na fasádu jedného rodinného domu v Prievidzi aplikoval termokeramický náter ClimateCoating. Schopnosť náteru ClimateCoating zabrániť prenikaniu vody do podkladu (muriva) aj po 12-tich rokoch od aplikácie tak účinne pomohla rodinnému domu “prežiť” povodeň a ochrániť tak vonkajšiu fasádu.

Voda pri povodni v roku 2010 siahala do výšky cca 1 metra, no aj napriek tomu boli škody na fasáde ošetrenej náterom ClimateCoating – minimálne (v porovnaní s ostatnými stavbami v jeho blízkom okolí, ktoré vykazovali po záplavách ďaleko väčšie škody), dalo by sa povedať, že skoro žiadne. Fasádu rodinného domu stačilo umyť od nánosov bahna a fasáda bola ako nová. Bol to jediný dom s najmenším poškodením vonkajšej fasády.

dom-zaplavy-05

Múry domu síce nasiakli vodu, ale opäť len minimálne v porovnaní s ostatnými stavbami. Voda sa dostala do múrov z vnútornej strany, kde neboli ošetrené náterom ClimateCoating. Schopnosť náteru ClimateCoating ThermoProtect účinne odvádzať vlhkosť z muriva tak pomohla k tomu, že vlhké múry domu sa vysušili v pomerne krátkom čase. Ostatné domy boli napadnuté plesňami, pretože vlhkosť muriva poskytla živnú pôdu pre tvorbu plesní a rias na fasáde.

Dom ošetrený náterom ClimateCoating má (vďaka jeho jedinečným vlastnostiam) nesporne ešte ďalšie výhody. Termokeramický náter ClimateCoating je priedušný, dokáže účinne odvádzať vlhkosť z muriva a tým poskytuje výbornú ochranu pre stavebné konštrukcie. Po aplikácii vytvorí na povrchu termokeramickú membránu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do podkladu (fasádu ošetrenú náterom ClimateCoating nie je treba každých 3-5 rokov renovovať – má totiž vysokú životnosť). Náter ClimateCoating reguluje vlhkosť v podklade (murive) a tým udržiava stavebnú konštrukciu po celý rok v suchom stave, čím znižuje náklady na kúrenie a klimatizáciu.

Pre mňa osobne to bola výborná skúsenosť a zaujímavý poznatok, že odolnosť rodinného domu nie len pri záplavách môže závisieť aj od toho, ako a čím je ošetrená fasáda domu. Pri použití náteru ClimateCoating je vyššia pravdepodobnosť, že škody spôsobené záplavami nebudú tak drastické.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *