Ako zabrániť prehrievaniu domov v letných horúčavách?
5 min čítaniaLetné mesiace prinášajú so sebou nie len príjemné letné počasie, ale čoraz častejšie aj vysoké teploty a horúčavy. Je tak prirodzené, že v dosledku vysokých teplôt sa nám začínajú domy prehrievať – a to nie len v podkrovných priestoroch, no čatokrát aj na medzipodlažiach. Príčinou je slnečné žiarenie, ktoré dokáže zohriať celú stavebnú konštrukciu domu – od strechy až po obvodové steny domu.
V domoch, ktoré sú vybavené klimatizačnými jednotkami sa dá priehrievanie eliminovať klimatizáciou. Nie každému však klilmatizácia vyhovuje. Ako teda riešiť problém prehrievania domov? Skúsime poradiť.
Aká je príčina prehrievania domov?
Tak jednoznačne: slnečné žiarenie. Nárast priemerných teplôt na našom území je dlhodobým trendom, ktorý je pozorovateľný najmä v južných oblastiach. Od začiatku 20.storočia stúpla priemerná teplota len o 1,1 °C, no zmeny sú aj pri takto malom výkyve dosť viditeľné. Náhle vlny horúčav, kedy teplota bežne vystúpi nad 30 °C – vtedy dosahuje teplota strechy až 70°C, tak nie sú ničím výnimočným. Treba byť preto pripravený. Pri takto vysokých vonkajších teplotách je už prehrievanie domov dosť vysoké.
Prehrievanie strechy
Zvyčajne ochrana proti prehrievaniu domov pozostáva z troch riešení, ktoré spolu dokážu spomaliť prestup tepla až o 25%, čo má výrazný vplyv na pocitovú teplotu v interiéri. Pozostáva zo špeciálnej strešnej krytiny s povrchovou úpravou proti prehrievaniu, paropriepustnej fólie a nadkrokvovou izoláciou. Čo ak takúto špeciálnu strešnú krytinu nemáte?
Vhodne zvolená izolácia strechy je však len „vrcholom ľadovca“ pri súčasných strešných riešeniach. Z tohto dôvodu je na trhu ochranný a zároveň veľmi reflexný náter na strechu, ktorý je priamo určený na zabezpečenie príjemnejšej klímy v podkroví. Ako nám teda zabráni v tom, aby sa nám strecha neprehrievala?
Použite vysoko reflexný ochranný náter
Na to, aby sa nám strecha neprehrievala, potrebuje ochranný náter, ktorý má schopnosť odraziť veľké množstvo ÚV žiarenia späť do priestoru. A presne takýmto náterom je ClimateCoating ThermoActive.
Tento ochranný náter vyrobený v Nemecku dosahuje vynikajúcich parametrov a ani prudký dážď, krupobitie alebo sneh ho nedokážu poškodiť. Po zodpovedajúcej predbežnej úprave strechy sa s náterom vytvorí dlhodobá ochrana, ktorá súčasne chráni takmer všetky podklady. Za mimoriadne vysokú priľnavosť na všetky obvyklé strešné krytiny vďačí ClimateCoating ThermoActive jedinečnej kompozícii z vysoko kvalitných surovín.
ClimateCoating ThermoActive dokáže odraziť viac ako 91% slnečného žiarenia.
Príklad z praxe: Ak je vonkajšia teplota 30°C – strecha zvyčajne dosahuje teplotu okolo 70°C. Po nanesení reflexného náteru ClimateCoating ThermoActive bude mať strecha teplotu iba cca 35°C.
ClimateCoating ThermoActive zostáva elastický vo vysokom teplotnom rozsahu od -40°C do +150°C. Netreba sa obávať tvorby trhlín vzniknutých vytvrdzovaním a tým pádom zatekaniu strechy.
Vysoká reflexia (odrazivosť) slnečného žiarenia znižuje prehrievanie strechy
Termokeramický náter ClimateCoating ThermoActive dokáže vďaka svojim unikátnym a jedinečným vlastnostiam efektívne odrážať slnečné žiarenie. Postará sa tak o pohodové klíma v podkroví a v podkrovných priestoroch – a tým zabráni prehrievaniu strechy. Zároveň pomôže ušetriť nemalé náklady na klimatizáciu, pretože teplota v podkroví po aplikácii náteru ClimateCoating ThermoActive výrazne klesne. Čím viac slnečných lúčov sa odrazí do vonkajšieho priestoru – tým menej ich prenikne cez strešnú krytinu do vnútra budovy = menšie zahrievanie vnútorných podkrovných priestorov.
Viac o ClimateCoating ThermoActive v našich článkoch + príklady z praxe:
- Reflexný náter na strechu s excelentným chladiacim výkonom
- Teplo vo výrobnej hale? Ako znížiť teplotu?
- Ako znížiť teplotu v podkroví? Teplota strechy chladnejšia o 38°C
- Prehrievanie strechy? Poradíme, ako vyriešiť tento problém
- Ako v horúčavách znížiť teplotu v dome a byte aj bez klimatizácie?
- Náklady na prevádzku klimatizácie najviac ovplyvní teplota strechy
- Zníženie teploty pod strechou o 20°C
- Strecha z Lexanu: zníženie teploty a prestupu tepla
- Ako ušetriť náklady na klimatizáciu?
- Ochranný náter na strechu: ClimateCoating ThermoActive
Prehrievanie obvodových múrov
Slnečné lúče dokážu zohriať nielen strechu, ale aj obvodové múry. V týchto prípadoch čiastočne pomôže vonkajšie zateplenie domu, no v letných horúčavách ani vonkajšia izolácia nepomáha.
Dôležitú úlohu zohrávajú aj vonkajšie žalúzie, pretože zabraňujú prenikaniu slnečného žiarenia do interiéru, kde zohrievajú podlahy a predmety vo vnútri domu.
Ochranný a vysoko reflexný náter na fasádu
Vlastnosťami velmi podobný ako strešný náter ThermoActive je aj fasádny náter ClimateCoating ThermoProtect.
ClimateCoating ThermoProtect obsahuje pigmenty proti ÚV žiareniu, ktoré zabezpečujú dlhodobú stálosť širokej škály farieb. Aplikovaný fasádny náter vytvára tepelne reflexnú, vodonepriepustnú, ale paropriepustnú vrstvu, ktorá v hrúbke 300 μm dokonale chráni podkladovú vrstvu aj v extrémnych poveternostných podmienkach. Na povrchu sa ťažšie zachytávajú čiastočky prachu a nečistôt (je antistatická), čo ešte viac zvýrazní dekoratívny účinok. Odoláva vplyvu agresívnych látok, najmä v priemyselných aglomeráciach.
Všetky nátery ClimateCoating® sú založené na technológii reflexných membrán a majú čisto fyzikálny účinok. Ekologické a vysoko výkonné náterové hmoty presvedčujú používateľov na celom svete od roku 2003 svojimi špeciálnymi vlastnosťami a vysokou ekonomickou účinnosťou.
Medzi hlavné vyhody fasádneho náteru ClimateCoating ThermoProtect patrí:
- odolný voči kyselinám, zásadám, ozónu, oxidom dusíka a síry
- reguluje vlhkosť v murive
- odráža ÚV žiarenie
- odpudzuje špinu a nečistoty
- zlepšuje energetickú bilanciu budovy
- minimalizuje tvorbu rias, machov, húb a plesní
- odolný voči poveternostným vplyvom
ClimateCoating tvorí ochranný štít obvodového plášťa domu, ktorý vďaka unikátnemu zloženiu odvedie vlhkosť, avšak zabraňuje spätnému prechodu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do materiálu stavebnej konštrukcie. ClimateCoating zabezpečuje teplotnú stálosť a teda nedochádza k degradácii (k prasklinám) muriva resp. stien vplyvom vysokého rozdielu teplôt.
Regulácia teploty
V lete sú vonkajšie steny chladené krátkovlnnými odrazmi slnečného svetla a riadenými odparovacími procesmi. To znižuje zaťaženie chladením (klimatizačné zariadenia) a tým aj náklady na energie. Vonkajšie steny sú zároveň udržiavané v suchu, čo pôsobí proti tvorbe rias, najmä na zateplených fasádach.
Pri použití v horúcom podnebí je prenos tepla zvonku dovnútra obmedzený = vysoká reflexia ÚV žiarenia.